آخرین اخبار «دریاچه آرال

حسینی قمی اظهار کرد: همچنین نتیجه نهایی مطالعه نیاز آبی تالاب ها و رودخانه های حوزه دریاچه ارومیه به دست آمده، اما هنوز در مرحله تایید نهایی و در مرحله داوری است. به گزارش ایرنا، ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان دو کشور مسلمان و همسایه به واسطه رودخانه ارس مرز مشترک دارند که مرز دوستی محسوب می شود و بر روی آن تاکنون سدهای های اصلی ارس به ظرفیت ۱/۲ میلیارد مترمکعب و خداآفرین با گنجایش ۱.۶ میلیارد مترمکعب احداث شده و در حال بهره برداری هستند. دریاچه بایکال یکی از قدیمیترین دریاچههای زمین است که از ۲۵ تا ۳۰ میلیون سال پیش در زمین شکل گرفت.

کمی بعد بهدلیل ماهیگیری و شکار فراوان، این ناحیه از نظر اقتصادی بسیار رونق گرفت و به یکی از مناطق مهم تجارت در روسیه تبدیل شد. بنابراین بایکال یکی از بهترین مناطق برای زیستشناسان و گیاهشناسانی است که علاقهمند به گونههای نادر گیاهی بومی امول منطقه سیبری هستند. چرا که در این فصل مقدار بارندگی قابل توجه است و سطح آب دریاچه بالاتر آمده است. از دیگر عوامل خشکسالی دریاچه پریشان میتوان عدم بارندگی کافی در سالهای اخیر اشاره کرد. از جالبترین نمونههای جانوری ناحیه سیبری می توانیم به فُکهای آب شیرین، روباه، نوعی ماهی آزاد به نام امول، عقاب، گوزن، خرس و بسیاری جانوران کوچک و بزرگ دیگر نیز از حیوانات بومی اطراف دریاچه بایکال اشاره کنیم.

نشاسته های مقاوم که در غذاهای گیاهی مانند سیب زمینی ، برنج ، حبوبات ، موز سبز و غلات یافت می شوند ، با افزایش میکرو فلور روده باعث تقویت روده بزرگ می شوند. بیشتر شهر در بین دریا و این دریاچه صورتی قرار گرفته است که باعث به وجود آمدن تعریف تازهای از محیط زیبا برای زندگی شده است. شما می توانید اقدامات خود را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ با تغییر در زندگی روزمره خود انجام دهید. سالانه گردشگران زیادی در فصل تابستان برای دیدن این دریاچهی بزرگ به دل رشته کوههای آبی و سربهفلک کشیده میروند و در زمستان نیز این منطقه بازدیدکنندگان خاص خود را دارد.

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و بزرگترین دریاچه آب شور در خاورمیانه محسوب میشود که عنوان پارک ملی و منطقه حفاظت شده را از آن خود کرده، همچنین به عنوان ذخیرهگاه زیست کره نامش در یونسکو به ثبت رسیده است. بسیاری از مطالعات علمی نشان داده است که اثرات تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره زمین آنها می توانند این دریاچه را بسیار کمتر جالب کنند. یکی از این مطالعات در مجله BioScience منتشر شده است. با اینکه بایکال، یک دریاچه است؛ طوفانهایی درست مشابه اقیانوسها در این محل رخ میدهد و گاهی وقتها امواج آن به چهار تا پنج متر میرسد.

شاید باورش برایتان سخت باشد، اما یخ تشکیل شده بر روی آب دریاچه بایکال به قدری زلال و شفاف است که به راحتی ترکخوردگیهای عمیق و حتی حبابهای گاز متان موجود در لایه یخی آن با ضخامت نیم متر تا یک و نیم متری آن دیده می شود. این آغاز مسیر اکتشافی جدیدی بود که او برای نخستین بار با بهره­گیری از قوۀ ابتکار خویش پیگیری کرد. اشاره کرد. یک سینما چهار بعدی در قلعه سحرآمیز وجود دارد که می توانید در کنار دوستان و خانواده از آن لذت ببرید.

به طور کلی خزر باقی مانده دریای عظیمی به نام تتیس میباشد که از اقیانوس آرام به اقیانوس اطلس ادامه داشت بنابراین نوع آب و بستر دریایی آن متفاوت است. در هزاره بیستم تا دهم پیش از میلاد تقریباً چیزی از دریاچه فلات مرکزی ایران که از جنوب دشت کویر پیرامون باتلاق جازموریان تا بجنورد و دامغان در شمال خراسان و میبد، اصفهان و همدان در غرب گسترده شده بود نمانده بود، بجز حوزچه های چند صد هکتاری که در نقاط گودتر باقی بوده است و دریاچه ای در غرب منطقه که بعدها به دریاچه ساوه مشهور شده است و به دلیل وجود رودهای پر آب که به آن آب کافی می رسانده اند و آب و هوای معتدل تر باقی مانده است.

هنگامی که نصربن احمد سامانی به هرات رفته، دیرگاهی در آن دیار مانده بود، هیچ کس را یارای آن نبود تا از پادشاه بخواهد که بخارا بازگردد؛ درباریان از رودکی خواستند تا او این وظیفه دشوار را بپذیرد. فتحعلی همتی در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر، دغدغه اصلی خود و مجموعه شهرداری را ساخت این پروژه عنوان کرد و گفت: مشکل شهرداری این بود که زمین مربوط را از شرکت عمران در قالب فضای سبز تحویل بگیرد تا این کار در اسرع وقت انجام شود. در این منطقه ۱۷۰۰ گونه گیاهی و جانوری وجود دارد که در این میان میتوان به ماهیها و بسیاری از بیمهرگان نیز اشاره کرد.

نویسنده این تحقیق بود ماریان وی مور و خاطرنشان کرد که آب و هوای دریاچه با طیف وسیعی از دما نه چندان شدید مانند گذشته بسیار ملایم تر شده است. جراح سپس بر روی دیواره شکم یک دهانه (کولوستومی) ایجاد می کند که از طریق آن مدفوع از روده بزرگ دفع می شود. که به رودخانهای بزرگ تر از فرات و جیحون رسیدیم. به سبب اهمیت موضوع خشک شدن دریاچه ارومیه طرح های بسیاری برای مقابله با آن ارائه شد که البته بیشتر آنها در حد حرف ماند.

«جمشید خواجه یف» وزیر کشاورزی ازبکستان و «پائول شوماخر» رئیس طرح انجمن همکاریهای بین المللی (GIZ) قرارداد اجرای این طرح را امضا کردند. عمق دریاچه خزر بین ۱۹۶ تا ۴۳۵ متر متغیر است و علت اهمیت آن به واسطه وجود انواع آبزیان، ماهیهای خاویاری و ذخائر نفت و گاز است. ما بین استان ایرکوتسک و جمهوری بوریاتیا دریاچه ای با بزرگترین منبع آب شیرین دنیا وجود دارد که در ادامه قصد داریم تا به تشریح ویژگیهای این دریاچه، یعنی دریاچه بایکال بپردازیم.

دریاچه بایکال یکی از زیباترین دریاچههایی است که در فصل تابستان و زمستان گردشگران خاص خود را دارد. دریاچه اوان هر فصل از سال جلوه خاصی به خود می گیرد. در این فصل یک لایه ضخیم از یخ روی آب دریاچه بایکال شکل میگیرد و قدیمیترین دریاچه جهان را به یک زمین بازی یخی جذاب تبدیل میکند. این دریاچه هلالی شکل بزرگ، گذشته از اینکه قدیمیترین دریاچه جهان است، عمیقترین دریاچه جهان نیز محسوب میشود و مکانی عالی برای عکاسی طبیعت و منظره است. متوسط عمر اکثر دریاچههای جهان، بهخصوص آنهایی که در طول عصر یخبندان شکل گرفتهاند، به حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار سال میرسد که در ادامه با رسوبهای گلی پر شده و بهتدریج باتلاقی شدهاند.

با این همه در دریاچهی بایکال هیچ اثری از قدمت چند هزار ساله به چشم نمیخورد. در صورتی که کل آب دریاچه را منجمد کنیم، سپس برشهایی به بزرگی یک کیلومتر مکعب از این یخها بزنیم و آنها را کنار هم قرار دهیم، این قطعههای یخ از قطب شمال تا قطب جنوب و ۲٫۵ هزار کیلومتر آنطرفتر از قطب جنوب امتداد خواهند یافت. حالا سعی کنید فقط برای یک لحظه تصور کنید آبی که جلوی شماست، بهجای اینکه آبی باشد، صورتی است!

آب آن به واسطه جلبک های Dunaliella salina به رنگ صورتی است. در فصل بارانهای موسمی، آب رودخانهی ماهاندی به بالاترین حد خود میرسد و زیباییهایی که عکاسان بسیار به آن علاقه دارند را تضمین میکند. دریاچهی بایکال میزبان حدود ۲,۶۰۰ گونهی جانوری است که بیشترشان بومی هستند و دوسوم از آنها در هیچجای دیگر جهان یافت نمیشوند. جای پیشرفتهای بوده و زماان چنگیز ویران شده، هرچند در اواخر قرن سیزدهم میلادی بار دیگر حیات یافته است. قدمت دریاچهی مذکور، ۲۵ تا ۳۵ میلیون سال برآورد شده است؛ هرچند دربارهی منشأ آن هنوز بحث و گمانها علمی وجود دارد. شنیدن این برای من تازگی داشت که او هنگام مسافرت عادت دارد که بر سر راننده داد بزند، هرچند که از جنبه­ های دیگر طغیان­ های خشم او آگاه بودم.

دیدگاهتان را بنویسید