آشنایی با گیاه آگاو

این محقق کشورمان اظهار داشت: اکنون جنینهای آزمایشگاهی تولید شده در مرکز تحقیقاتی و تجاری بایوفارم (Biofarm) در بیش از ۹ گاوداری صنعتی انتقال داده شد و گوسالههای نژادهای مختلف جرزی، سیمنتال، بلونداکیتن، شاروله و لیموزین به دنیا آمدند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دکتر ابوالفضل شیرازی اظهار داشت: در حال حاضر با تمرکز بر گونه مزرعهای گاو بیش از سه هزار جنین از نژادهای ممتاز گاو در این پژوهشگاه تولید شد.

وی بیان داشت: در حال حاضر تولید جنین گاو در دنیا به ویژه تولید آزمایشگاهی آن گذشته از فواید اقتصادی، به دلیل تسریع مقاصد «به نژادی» رو به افزایش بوده و ما نیز با توجه به مزایای آن میبایست در این جهت و با برنامهریزی مشخص اقدام کنیم. هر خانواده با توجه به امكانات و نيازش, تعدادي گاو به منظور كار, شخم و استفاده از شير آنها نگهداري ميكردند. از آن گرفته شد ماده هكوژنين بدست مي آورند . میانگین ضریب هم خونی کل جمعیت (گاوهای ماده و نر) تحت مطالعه بر مبنای سال پایه 1346، 184/0 درصد محاسبه شد.

این استراتژی اصولا روی کاهش پروتئین قابل تجزیه در شکمبه به ۸ تا ۹ درصد از ماده خشک و استفاده از منابع پروتئین عبوری پر کیفیت و اسیدهای آمینه برای تضمین عرضه کافی پروتئین قابل متابولیسم متمرکز شده است. شیرازی گفت: تولید جنین آزمایشگاهی در سایر گونههای مزرعهای از اهداف پیشرو بوده و اکنون فعالیت بر روی گاومیش آغاز و در آینده نه چندان دور کار بر روی گونههای مزرعهای شتر و اسب نیز دنبال خواهد شد. روی نژادهای فوق متمرکز کرد. رنگ این نژاد کرمی روشن تا قهوهای تیره (عسلی) است، گاو جرزی هم اکنون سریعترین رشد را در بین همه نژادهای جهان دارد و دومین نژاد برتر شیری در جهان است.

با استفاده از نتایج این مطالعه میتوان گفت به ویژه در گاوهای میانسال شیری صنعتی در صورت وجود یک کانون عفونی مزمن فعال در بدن همراه با تب ملایم، ضربان با تعداد و شدت بالا یا حداقل نسبتاً بالای مداوم، قرار داشتن یاختههای سپید خون در مرز لوکوپنی و افزایش نسبی نوتروفیلها و منوسیتها، احتمال مواجه بودن با آندوکاردیت دریچهای حتی اگر صدای مورمور سیستولیک با گوشی شنیده نشود، پایین نیست و شایسته است که در صورت امکان با انجام اکوکاردیوگرافی، به یافتههای بالینی مفیدی دست یافت. اسیدوز شکمبه به دو قسمت اسیدوز شکمبهای حاد و تحت حاد تقسیم میشود بهطور کلی کاهش pH شکمبه و افزایش اسیدلاکتیک شکمبه را به همراه دارد این اغلب، نتایج مهلکی را به همراه دارد، گاو هایی که جیره غذایی با دانه بالا دریافت نمیکنند بیشتر در معرض اسیدوز شکمبهای حاد هستند زیرا آنها جمعیت رشد یافته باکتریهای تولیدکننده اسیدلاکتیک را ندارند و پاپیلای شکمبه ممکن است کوتاه باشد و قادر نباشد مقدار زیادی از اسیدهای چرب فرار را جذب کند.

شیرازی، تسریع در امر اصلاح نژاد و گسترش ژنوم برتر با انتخاب همزمان اسپرم و تخمک از نژادهای برتر دام و به تبع آن کاهش هزینههای تولید فرآوردههای دامی و رونق صنعت دامپروری را از جمله مزیتهای این اقدام برشمرد. يكي از مشكلاتي كه گاوداران با آن مواجه بودند فروش شير بود زيرا نگهداري شير به مدت چند روز مشكل ميباشد. معمولا صفهای تقریبا طولانی در مقابل رستوران مشاهده میشود و این در حالی است که همهی سفارشات حضوری، بیرونبر و سرو شده برای مهمانان، در اسرع وقت مهیا میشود و مدت زمان کوتاهی را برای دریافت سفارش خود معطل خواهید شد.

در آمريكاي جنوبي نيز اصولاً گاوي موجود نبود در استراليا نيز هيچ گاو, خواه وحشي يا اهلي, وجود نداشت و نخستين گاوهاي اين قاره در 18 ژانويه1788 به وسيله مهاجران انگليسي به اين كشور وارد شد. اكنون نژادهاي اروپايي به طور قابل توجهي در آمريكاي شمالي و جنوبي و استراليا پراكندهاند. در اين زمان تعداد زيادي از اين گاوها به آمريكاي شمالي و جنوبي وارد شدند. البته آمريكاي شمالي داراي نوعي گاوميش بنام باسيون بود كه سرخپوستان موفق به اهلي كردن آن نشده بودند.

زمانىکه بشر گاو را اهلى کرد توليد مداوم و پيوستهٔ آن براى افراد بشرى محرز نبود. بسیاری از افراد در جهت بهره وری سایر دامداران از این نژاد و از سویی کسب سود از فروش بره نژاد رومانف، نسبت به فروش بره ها اقدام می کنند. سوال دیگری که برای اکثر افراد در خرید گوسفند زنده عید قربان رخ میدهد مربوط به سفارش در روز عید می باشد. این طرح علاوه بر سوددهی مناسب یکی از نیازهای روزمره زندگی مردم را تامین می کند و همچنین در بخش اشتغالزایی نیز دارای تعداد شاغلین مناسبی میباشد . باید به این موضوع توجه کنیم که گوسفند زنده پرواری در شهرهای مختلف پرورش داده می شود، ممکن است به صورت کاملا طبیعی رشد کرده باشد.

نکته قابل توجه در این میان این است که اکثر کشور هایی که در زمینه صادرات شیر و لبنیات و فرآورده های دامی بسیار فعال هستند، جمعیت زیادی از این نژاد را در اختیار دارند. گاوهای ایرشایر وزن و اندازه متوسط دارند. شیرازی گفت: علاوهبر تامین نیاز داخل به جنینهای گاوهای با خصوصیات برتر ژنتیکی در راستای اهداف «به نژادی»، میتوان به امکان صادرات جنینهای تولیدی به کشورهای همجوار و کمک به ممانعت از خروج ارز جهت واردات فراوردههای پروتئینی اشاره کرد. در ایران هم خرید و فروش گوسفندان نژاد رومانف مانند سایر نقاط جهان صورت می گیرد و دامداران می توانند به هر تعدادی که بودجه و نیاز دارند، آن ها را خریداری نمایند.

در ابتدا به صورت مختصر به مدیریت تغذیه ای در دوره اول خشکی یا Far off پرداختیم، سپس به دوره بسیار حساس انتظار زایش رسیدیم و سعی کردیم دید خوبی از تغذیه در این بخش به شما بدهیم، در ادامه به سراغ مهم ترین بایدها و نبایدهای تغذیه در این دوره رفتیم، اهمیت نمره وضعیت بدنی و حفظ آن در دوره خشکی را مورد بازبینی قرار دادیم و در آخر، به کاربردی ترین افزودنی هایی که می توان در دوره خشکی به عنوان ابزار مدیریتی استفاده کرد پرداختیم.

در ادامه چند نمونه از معروفترین نژاد مرغ و خروس زینتی را خدمت شما عزیزان معرفی میکنیم. مدیر گروه جنین شناسی پژوهشگاه ابن سینا ادامه داد: کشورهای اصلی و فعال تولیدکننده جنین گاو در سطح بینالملل کشورهای آمریکا، کانادا و انگلیس هستند. بخش پایینی آخور باید از سطح زین 10 تا 15 سانتی متر بالاتر ساخته شود. پس از علامتگذاری دامهای مشکوک به درگیری قلب نمونهبرداری از خون، بازرسی کامل لاشه و بررسی ضایعات بافتی در رابطه با آنها صورت گرفت و در نهایت در 81/2 درصد از آنها وجودآندوکاردیت مشخص شد.

نخستين گاوهاي اهلي, در آغاز سده شانزدهم, به وسيله مهاجران اسپانيايي به قاره آمريكا آورده شد. با شناخت ویژگی های منحصر بفرد میش رومانف و همچنین قوچ این نژاد، ارسال این دام به سایر مناطق جهان نیز آغاز شد. اگر چه چگونگي اهلي شدن گاو كاملاً مشخص نيست, اما زمان آغاز آن از آثار باستاني و نشانههاي باستانشناسي پيدا است, يكي از تمدنهاي نخستين كه به اهلي كردن گاو پرداخت, درخاور ميانه قرار داشت. از طرفی با مطالعه و برنامهریزی دقیق درخصوص ظرفیت گاوهای بومی میتوان پس از شناسایی و انتخاب گاوهای برتر بومی و با بهرهگیری از فناوریهای نوین تولید مثلی (استحصال سونوگرافیک تخمک، تولید آزمایشگاهی جنین و انجماد آن و در نهایت انتقال آنها به دامهای با خصوصیات ژنتیکی معمولی)، امکان تکثیر نژادهای برتر بومی و «به نژادی» آنها منطبق با شرایط اقلیمی کشور را امکانپذیر کرد.

3. میزان تولید شیر این نژاد در حدود ۵۲۰۰ لیتر است. سر و گردن این گاوها کوچک و همچنین کوتاه است و دارای پیشانی و پوزه عریض هستند. در 2/56درصد از گاوها منوسیتها مقداری بیشتر از5 درصد داشتند. گاو یکی از حیوانات اهلی است که همانطور که در مقدمه بالا به آن اشاره کردیم بسیار مفید و سودمند است و علاوه بر شیر و گوشت از پوست و شاخ آن نیز در صنایع مختلف استفاده می شود ، با توجه به نیاز منطقه به پرورش گاو و همچنین برآورد های انجام شده و تائید سودآورد بودن این طرح و همچنین علاقه ای که به این طرح وجود داشته ، تصمیم به انتخاب این طرح و پرورش گاو شیری گرفته شد .

با توجه به اهمیت آندوکاردیت در میان بیماریهای دستگاه گردش خون گاو، تعداد 568 رأCس گاو ماده شیری در کشتارگاه مورد معاینه کامل بالینی بهویژه از نظر نشانههای اختصاصی درگیری قلب قرار گرفتند. وزن ماده این گونه گاو به طور معمول ۶۰۰ تا ۶۵۰ کیلوگرم و وزن نر بالغ آن ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ کیلوگرم است. معینی این نامه را که صد بیت است، در متن شاهکار آورده است. ۱- اگر جواب معاینات و آزمایشات تایید کند، محلول تزریقی سلنیوم-ویتامین E و ویتامین های محلول در چربی می تواند مفید باشد.

تغذیه با ذرت سیلو شده باید پس از شیردوشی انجام شود تا بوی مواد سیلو شده وارد شیر نشود همچنین از تغذیه ذرت سیلو شده درگوساله های زیر ۶ ماه خودداری گردد. گاوهای شکم اول ممکن است که اجازه پایین آمده شیر و یا خوردن آن را به گوساله ندهند و یا گوساله ممکن است به دلیل ضعف شدید ، قدرت مکیدن شیر را نداشته باشد و یا اینکه پا ، پهلو ، یا قسمتهای دیگر بدن گاو را که آلوده است ، بمکد .

قیمت گوشت گوسفندی زنده که شامل قیمت بره زنده و قیمت گوسفنده زنده در میدان دام میشود در بازار گوشت و دام ایران بسار مناسب بوده و فروش گوشت گوسفندی زنده در آن بصورت عمده انجام میشود. در هر سال حداقل بین 6 تا 8 عدد بره زایی دارند. با این کار شما می توانید مناسب ترین مرکز را برای خرید گوسفند و بره رومانف انتخاب کنید. با این کار غرور جوجه لاری زیاد شده و بهش حس پیروزی دست میده فقط مراقب باشین که جوجه خروس لاری شما توی جنگ شکست نخوره و کتک نخوره چون اگه غرورش خورد شد نوعی ترس از جنگ توی ذهنش میمونه .

دیدگاهتان را بنویسید