درمان خروسک: ۱۱ درمان خانگی خروسک کودکان و بزرگسالان – مجله کسب و کار بازده

اکثر کودکان مبتلا به خروسک در خانه درمان میشوند. لازم به ذکر است که اطفال بیشتر از افراد بالغ به خروسک مبتلا مى گردند و بعضى افراد آمادگى بیشترى براى ابتلاى به خروسک دارند. به هرحال با هر صاحب نظر و کارشناسی که صحبت می شود همگی بر لزوم حفظ و نگهداری سرمایه ارزشمند دامی کشور تاکید دارند. به دلیل قیمت بالای این پرنده ها منبع درامدی بسیار خوبی محسوب می شود و در بسیاری از شهر و استان های کشور قابل پرورش می باشد . نژادهای اصیل هلندی این گاو با نژادهایی که در ایالات متحده آمریکا پرورش یافتهاند، بسیار متفاوت می باشند.

نژاد این گاو متعلق به کشور سوئیس است که در حال حاضر در کشورهای مختلفی از جهان پرورش مییابد. این غذای لذیذ را میتوان در منوی اکثر رستورانها، فست فودها، کافه ها و مراکز دیگر مشاهده کرد و این حاکی از استقبال مردم جهان از این گوشت سفید دارد. در کشور ایران به اکثر خروس های جنگی ، خروس لاری گفته می شود آن هم به دلیل منشا تربیت این پرنده می باشد. اهمیت تامین این ویتامین در بهبود شرایط تولید مثلی نیز سبب گردیده به تامین آن در دوران های حساس تولید مثلی نظیر دوره انتظار اختیاری آبستنی پس از زایش که ۶۰ الی ۸۰ روز پس از زایش است، توجه ویژه ای گردد.

در کل این نوع گاو نژادی پرتوقع و حساس البته با میزان تولید شیر بالا به حساب می آید . راندمان لاشه بیش از ۶۵ درصد می باشد. هر مورد لنگش میتواند درصد بالایی از حذفهای اجباری گله را به خود اختصاص دهد. وسیله ای است که خاک را بطور کامل زیرورو می کند و خاک عمقی را به سطح می آورد . میزان زمان بارداری گاو هلشتاین ۹ و نیم ماه می باشد که نزدیک به ۲۸۰ روز است.

بالاترین سطح ژنتیکی مربوط به گوسالههای زیر ۶ ماه، ۶ تا ۱۲ ماه و سپس ۱۲ ماهه است. هلشتاین ماده پس از یک دوره تقریبی 9 ماهه حاملگی، باید بین 23 تا 26 ماه زایمان کند. جفت ماندگی به حالتی اطلاق میشود که جفت ۱۲ ساعت بعد از زایمان خارج نشود. چسبیدن جفت به جدار رحم که با کاهش وزن بدن مرتبط میباشد. جفت ماندگی معمولاً مربوط به ناتوانی در جدا شدن جفت از جداره رحم میباشد. اتصال جفت با رحم در ماههای آخر آبستنی سستتر گردیده و این عمل در ۵ روز قبل از زایمان با ترشح هورمون استروژن انجام میگیرد.

در گاوهای سالم و نرمال جفت طی یک ساعت یا اندکی بیشتر بعد زایمان از رحم خارج میشود. همچنین در زایمانهای نادر دو قلو نیز جفت ماندگی ملاحظه میگردد. بنابراین در گاوی که پنج روز دیرتر یا زودتر از موعد مقرر وضع حمل نماید احتمال بروز جفت ماندگی افزایش مییابد. درباره جفت ماندگی بیشتر بدانیم. عفونت و بیماری اندامهای بدن، این عوامل موجب آلودگی دستگاه تولید مثلی شده و با تولید تب بالا موجب سقط جنین میگردد از طرفی عارضه جفت ماندگی احتمال عفونت دستگاه تولیدمثل را افزایش میدهد. از جابه جایی انفرادی دامها باید اجتناب نمود زیرا عقیده بر این است که آشنایی و ارتباطات اجتماعی میان سه تا پنج گاوی که با هم جابه جا میشوند، تنش اجتماعی هم گروه شدن با گروه بزرگ تر را کاهش میدهد.

هم چنین مرغ ها به خوبی از جوجه ها مراقبت خواهند کرد و امکان کرچ شدن مرغ ها بر روی تخم ها نیز وجود دارد. در چنین شرایطی استفاده از سیستم تولید آمیخته می تواند راهکار مناسبی باشد تا بتوان هم از یک دوره تولید گاو ماده در گله استفاده نمود و هم ارزش افزوده ای برای گوساله های تولیدی این دسته از گاوها ایجاد کرد. این دام در کشور هایی همچون آلمان، فرانسه و ایتالیا با نام های دیگری نیز شناخته می شود. گاوی که انساب آن را میتوان تا گاوهای پایه ردیابی نمود به عنوان گاو نژاد اصیل می شناسند .یک گاو تقریبا خالص شده به عنوان گاوی غیر اصیل که مشخصات اصلی یک نژاد را دارد تعریف می شود.و در اغلب موارد ، به گاوی اطلاق می شود که زائیده یکی از گاوهای اصیل باشد و توسط اتحادیه نژاد ثبت نام نشده است.

با این حال، معاینهی منظم و رژیم غذایی مناسب میتواند احتمال ابتلا به آن را کاهش دهد. طبق نظرات مختلفی که درباره ی بهره وری نژاد های ایرانی وجود دارد عده ای نژاد های خارجی را به خاطر تولیدات بالا به کار می برند. ایجاد یکنواختی بهتر در گروههای هم سن، بهبود نرخ گیرایی گله و کاهش حذف گاوهای مشکلدار، کاهش هزینههای اسپرم مصرفی و هورمونهای تولید مثلی، مامایی، درمان ناباروری، بهبود ضریب تبدیل، افزایش وزن برای کشتار و افزایش سرعت رشد نسبت به گوسالههای نر نژادهای شیری و در کل بهبود سودآوری می باشد.

علاوه بر این، تولید گوساله ماده هلشتاین از مولدینی که ژنتیک مطلوب ندارند سرعت پیشرفت ژنتیکی گله را کاهش خواهد داد و امروزه با وجود دسترسی به اسپرم های ماده زای با ژنتیک مطلوب این امکان وجود دارد که با استفاده بهینه از ژنتیک مطلوب تر تلیسه ها با تلقیح اسپرم های ماده زا، سرعت پیشرفت ژنتیکی گله را بهبود بخشید. همچنین برخی رفتارهای تغذیه ای نظیر مصرف انتخابی اجزای خوراک و سرعت مصرف خوراک تعیین شد. علاوه بر نکات ذکر شده کنترل شرایط محیطی و عوامل تنشزا و نیز استفاده از تیپهای ژنتیکی برتر در گله به نحو چشمگیری در کاهش و کنترل بیماریها نقش دارد، در سطور زیر به برخی از بیماریهای شایع در گلههای گاو شیری و گوشتی اشاره میگردد.

چکیده به منظور برآورد روند ژنتیکی وفنوتیپی برخی از صفات تولیدمثلی از جمله سن در زایش اول، فاصله زایش، روزهای باز و تعداد تلقیح به ازای آبستنی از داده های مربوط به 62 گاوداری استان اصفهان استفاده شد. تعداد حیوانات شجره ی هر گروه، به ترتیب، 35638 حیوان در گروه 1 و 41850 حیوان در گروه 2 بود. خصوصیت مهم این بیماری قدرت آلودگی شدید آن در تمام حیوانات اهلی و وحشی است.

بنابراین میتوان تمامی جاهایی که زمینه فعالیت آن فروش گوسفند زنده است را با عنوان مراکز فروش شناخت. انجام موارد مربوط به خرید و فروش انواع دام بر اساس قیمتی که برای هر کیلوگرم دام به صورت زنده در نظر گرفته میشود، انجام میگیرد. زیرا پرواربندی بره های شرایط یکسانی دارد و همانطور که در قسمت ” شرایط نگهداری گوسفند رومانف” توضیح داده شد، مراحل بالا را انجام دهید و با استفاده از خوراک دام و کنسانتره و یا با استفاده از جو و یونجه آنها را پروار کنید و البته اگر محلی برای چرای آنها در نظر دارید میتوانید از آن برای کاهش هزینه های خوراک استفاده کرده تا سود بیشتری بدست بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید