در مورد رود ارس در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

تسکین و قلب در رباعیات رودکی نیز به وفور دیده می شود. عیار درهمها نیز در ضرابخانه های شرق کشور از زمان فرهاد چهارم رو به تنزل گذاشت تا جایی که در زمان بلاش اول ضرب آنها در شرق امپراتوری به طور کلی متوقف گردید اما عیار سکه ها در ضرابخانه های غرب همیشه خوب بود و فقط در زمان شاهان آخر سلسله اندکی ناخالصی در آنها دیده می شود.

بیشتر شهرهای بزرگ اشکانی دارای ضرابخانه بودند و علامت شهری که سکه در آن ضرب می گردید اغلب به صورت اختصار و حروف ترکیبی و گاهی به طور کامل در پشت سکه ها نوشته می شد. بخت با تیرداد یاری کرد و شاه سلوکی در اثنای پیکار به علت اغتشاشاتی که در ناحیه غربی روی داده بود ناچار شد به آن سوی عزیمت نماید. وی ناحیه هیرکانی “گرگان” را به تصرف در آورد و به تجهیز سپاه خود پرداخت تا بتواند در صورت حمله سلوکوس دوم یا دیودوت شاه باختر با آنها مقابله کند.

پس از مدتی سلوکیان برای ناحیه پارت و باختر فرمانروای واحدی گماشتند، ولی طولی نکشید که دیودوت ساتراپ باختر بر ضد سلوکیان قیام کرد و خود را شاه خواند. رودکی نیز بدین نکته به خوبی پی برده و رباعیات خود را بیشتر مردف سروده است. برای اولین بار تاریخ گذاری بر روی سکه در زمان مهرداد اول متداول گردید و از زمان فرهاد چهارم بر بیشتر سکه ها دیده می شود تاریخ اغلب به سال سلوکی است اما گاهی تاریخ اشکانی نیز بر سکه ها نقش گردیده است. در پشت درهم ونن بر خلاف سایر درهمهای به جای تصویر ارشک نقش الهه نیکه دیده می شود.

تصویر ارشک اولین فرمانروای پارتی در حالی که بر روی تخت یا سنگ مخروطی شککلی جلوس نموده و کمانی در دست دارد زینت بخش پشت درهمها که از رایجترین سکه های آن دوران بودند است. بر روی سکه های ارد یکم، پاکر یکم، فرهاد چهارم و فرهاد پنجم، نیکه، الهه پیروزی، حلقه شهریاری را در دست دارد و آن را روی سر شاه نگاهداشته است. به جز سکه فرهاد پنجم و ونن اول بر روی سایر سکه ها خطی نوشته نشده اما از زمان بلاش اول نام اختصاری فرمانروا در پشت سر او به خط پهلوی اشکانی نقر گردیده باید توجه داشت که اشکانیان برای حمایت از مردم شهرهای متعدد یونانی نشین که در قلمرو آنها زندگی می کرده اند این شعار را بر پشت سکه ها نوشته اند.

اشکانیان به علت علاقه و احترام خاص به بنیانگذار سلسله در مدت نزدیک به پنج قرن تصویر او را بر پشت درهمها نقش می نمودند اما در پشت سکه های چهار درهمی تصویر فرمانروایان همراه با الهه های یونانی به چشم می خورد. بر روی سکه های ارد اول فرهاد چهرم و ونن دوم ماه و خورشید نقش بسته اما معنی و مفهوم آن بدرستی آشکار نیست. تصویر فرمانروایان پارتی بر این سکه ها در ردیف شاهکارهای هنر ایران محسوب می شد.

مبنای پول نقره درهم نامیده می شد که تقسیمات کوچکتر آن ابول و بزرگتر چهار درهم بود. رایج ترین پول این دوره درهم بود که در ضرابخانه های سراسر کشور ضرب می شد. در آستانه آغاز سال ۱۴۰۱، آلبوم «نسیم نوروز» با موضوع بهار توسط بنیاد فرهنگی هنری رودکی وارد بازار نشر شد. به گزارش روابطعمومی و امور بینالملل بنیاد رودکی، در آستانه آغاز سال ۱۴۰۱، آلبوم «نسیم نوروز» با موضوع بهار توسط بنیاد فرهنگی هنری رودکی وارد بازار نشر شد.

این دریاچه یکی از 10 پروژه برتر در سال 2015 معرفی شد و یکی از لوکس ترین مرکز های خرید تهران را دارا است. تقریبا تا اواخر سلسله اشکانی این روش ادامه می یابد. بر درهمها بندرت نام شاه نوشته شده اغلب به صورت اختصار و حروف ترکیبی و گاهی به طور کامل در پشت سکه نوشته می شد. آخر هم تا اونجا که شنیدم اعدام شد . اگر رودکی کور مادرزاد بود، در آخر عمر نمیگفت که اکنون نوبت به دست گرفتن عصا رسیده است. باقیمانده مواد غذایی با حرکت به سمت بالا از طریق کولون صعودی یا بالارونده واقع در سمت راست شکم سفر خود را شروع می کنند.

شهر زیرزمینی آوه در جنوب شرقی ساوه در حاشیه آزادراه ساوه به سلفچگان واقع شده است. در اروپا وقتی به یک کلیسا می روید یک حالت عرفانی مشاهده می کنید ولی در ایران در خیلی از موارد در مساجد این حالت عرفانی دیده نمی شود و حالت خوشی و خرمی و بزمی است نه معنوی. همانگونه که دیده میشود تنها یک بیت رودکی چنین تأثیری در طبع فردوسی گذاشته است و اگر ما منظومه کامل کلیله و دمنه را در اختیار داشتیم میتوانستیم بیش از این نه تنها درآیش سبک و طبع شعری رودکی را در نزد فردوسی مطالعه کنیم بلکه در دیوان اکثر شاعران ردپای رودکی را بیابیم.

پارت ها که از تسلط سلوکیان و فرمانروایی آنها ناراضی بودند تحت رهبری ارشک دست به شورش زده دولتی تشکیل دادند که ابتدا شامل منطقه کوچکی بود ولی با وجود حملات مکرر و پی در پیشاهان سلوکی آنها موفق شدند دست سلوکیان را از بسیاری مناطق ایران کوتاه کرده پس از راندن کامل آنها حکومت بزرگ و مقتدری را پایه گذاری کنند که مدت پنج قرن ادامه یافت. ردیف ها در دیوان رودکی بیشتر از نوع فعل کامل است. پس طبیعی است که ردیف نقش پر رنگ تری را در رباعی ایفا کند.

بر روی سکه ها تصویر واقعی فرمانروای اشکانی در حالی که به سمت چپ می نگیرد نقش گردیده است اما به ندرت سکه هایی از شاهان اولیه اشکانی به دست آمده که صورت فرمانروا در سمت راست تصویر حک شده است مانند سکه های ارشک اول و بعضی سکه های مهرداد اول فرهاد دوم و مهرداد دوم. در سکه های فرهاد پنجم تصویر فرمانروا در روی سکه و ملکه موزا در پشت سکه دیده می شود. این سکه ها اغلب در بین اقشار مختلف مردم کاربرد داشته از لحاظ تصاویر و مضامین بسیار متنوع تر از سکه های نقره هستند و به علت آزاد اندیشی پارتیان آثاری از عقاید و باورهای مذهبی رایج در حکومت و سرزمین اشکانیان بر آنها انعکاس یافته است.

پارتیان تیره ای از قبایل آریایی بودند که بخشی از قوم داهه محسوب می شدند. سکه نقره درهم نامیده می شد که واحد بزرگتر آن چهار درهم و واحدهای کوچکتر آن سه ابول دو ابول و ابول بودند. وزن چهار درهمها در اوایل حدود 5.16 گرم بود اما به تدریج از وزن آنها کاسته شد به طوری که در اواخر حکومت اشکانیان وزن آنها به حدود سیزده گرم و حتی کمتر رسید تا جایی که برخی از محققان به اشتباه آنها را سه درهمی نامیدند. نوازندگان ارکستر آلبوم «نسیم نوروز» عبارتند از: عود: ارسالان کامکار، کمانچه: شروین مهاجر، ناظر ضبط و سنتور: پویا سرایی، سه تار و بم تار: آزاد میرزاپور، دو تار: مجتبی روزبه، تمبک: کامران منتظری، کوزه: همایون نصیری، سازهای کوبهای بالابان ضربی و آواز: مجید یگانهراد، مرتضی یگانهراد و سوگند عباسی، دونلی، نی، بالابان، کرنا و لبک: صادق چراغی و بخش اجرایی موسیقی: شیما قربانی.

امام صادق علیه السلام به سلیمان بن هارون فرمود: «ما اظن احدا یحنک بماء الفرات الا احبنا اهل البیت». به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، در آستانه بهار، آلبوم «نسیم نوروز» با آهنگسازی صادق چراغی و آواز اشکان کمانگری منتشر شد. اشاره هم کردم که یزدگرد سوم در یک هزار و چهارصد سال پیش در مرو کشته شد و سلسله ساسانی از بین رفت. سکه های اشکانی از جنس نقره و برنز هستند و به جز یک مورد استثنایی سکه طلا دیده نشده است به عبارت دیگر سکه های طلا ضرب ننموده اند. سکه های اشکانی از جنس نقره و برنز هستند.

نوشته پشت سکه ها به خط یونانی است اما در اواخر این دوره بر سکه چند تن از شاهان اشکانی نام انها به خط پهلوی اشکانی دیده می شود. چهار درهمها منحصرا در ضرابخانه سلوکیه ضرب می شدند که آداب و فرهنگ یونانی در آنجا حاکم بود. سکه های اشکانی از اسناد و مدارک گرانبهای تاریخ فرهنگ و هنر ایران به شمار می روند. دریاچه آرال زمانی یکی از چهار دریاچه بزرگ دنیا به شمار می آمد. مورخان، شمار رباطهای فراوان این شهر و محراب زیبای مسجد جامع آن را در سرتاسر ماوراءالنّهر بیهمتا دانستهاند .

دیدگاهتان را بنویسید