رود هایی که به خزر می ریزند

خبرگزاری میزان – طبق اعلام پاون، یاسر رهبردین در حاشیه بازدید از روند اجرایی عملیات طرح ساماندهی رودخانه ارس گفت: طرح ساماندهی این رودخانه در آذربایجان غربی در سه بازه متفاوت به طول پنج کیلومتر در محدوده شهرستان پلدشت در حال انجام است و با انجام ساحلبندی و اجرای دایکگذاری در حریم رودخانه ارس، روستاهای همجوار این رودخانه و تاسیسات زیرساختی منطقه از خطر سیلاب و تخریب نجات یافت. حال با این دید که آنها ارزش خاص معماری دارند می توانیم وارد بحث تکنولوژی آنها هم بشویم. در حال حاضر از شیرخان بندر در ولایت قندوز افغانستان به تاجیکستان و بالعکس تردد توسط کشتی صورت میگیرد.

به اعتقاد کارشناسان، در وضعیت کنونی نجات کامل دریاچه در حال خشک شدن آرال غیر ممکن است و با تقسیم آن به دو نیم بهتر می توان در زمینه نجات آن از خطر خشکی اقدام کرد. این دریاچه وسعتی معادل 240 کیلومترمربع با آبی شور دارد. دریاچه مهارلو چه اهمیتی دارد؟ قبایل بوریات در سمت شرقی دریاچه زندگی میکنند و به پرورش بز، شتر، و گاو و گوسفند اشتغال دارند.

برای رسیدن به آن باید راهی جاده شوید و به سمت نور حرکت کنید. اگر نگران هزینه های هتل پنج ستاره هستید، باید بگوییم که این تنها هتل مجموعه ی بزرگ شهرزاد نخواهد بود. مرادی تصریح کرد: این حساسیت در مسئولان استانی ایجاد شده و به این نتیجه رسیدند که بختگان باید احیا شود و طی ۲ سال اخیر بخشی از حق آبه بختگان را از درودزن تامین و رهاسازی و کشاورزان نیز همکاری کردند. همچنین اگر به جنگل نوردی علاقه داشته باشید میتوانید این مسیر را پیاده طی کنید و غرق در زیبایی طبیعت اطرافتان شوید و روحی تازه کنید.

دریاچه بایکال همچنین دارای زلالترین آب در میان دریاچههای جهان است با قدمتی ۲۵ میلیون سال، قدیمیترین دریاچه جهان نیز بهشمار میآید. همچنین معاینه فیزیکی نیز صورت میگیرد. دشت ها دو صورت است : 1- عوامل فرسایشی ( باد و باران ) 2- مواد حاصل از فرسایش بین کوهها رسوب کرده و سطح هموار را ایجاد کرده است . در کتیبه ترکی اورخون۳ متعلق به سده ۲ق/۸م نام ساکنان این منطقه به صورت «بایرقو۴» آمده است. در سده ۲ق/۸م قبایل برقوت (برقو) در منطقه شرقی ماوراء بایکال و نیز قورقان۶ در محدوده اطراف دریاچه بایکال میزیستند. فضای اطراف دریاچه نیز برای برپایی کمپ و بساط پیک نیک کاملا مناسب است و به همین جهت دوستداران طبیعت را به سمت خود می کشاند.

کوههای اطراف آن تا ۲ هزار متر ارتفاع دارند که دریاچه را احاطه کردهاند. اغلب، آدنوم های لوله ای کوچک هستند (کمتر از یک و نیم اینچ)، در حالی که بعضی از آدنوم ها بزرگتر هستند و مدل آدنوم های کرک دار می شوند که بیشتر احتمال دارد سرطان در آنها ایجاد شود.در زیر میکروسکوپ،به پولیپ هایی که کمی غیر طبیعی هستند، گفته می شود که دیسپلازی پایینی (ملایم یا متوسط) دارند، در حالی که به پولیپ هایی که بیشتر غیر طبیعی هستند و بیشتر سرطانی به نظر می رسند، گفته می شود که دیسپلازی درجه بالا (شدید) دارند. بزرگترین دریاچه جهان البته بخش زیادی از پسابهای آلوده کشورهای میزبانش را هم به جان میخرد.

بدینگونه، چگونه میتوان چشم داشت که پریشان از جا برخیزد و آب و آبادانی را از سر بگیرد؟ از دیگر اقدامات صورتگرفته میتوان به مشخص کردن حریم دریاچه به وسیله خاکریزها اشاره کرد. مردم محلی این منطقه برای این مشکل راه حلی پیدا کردهاند، با مالیدن نوعی روغن کره به سطح پوست، میتوان از آن در برابر این میزان از نمک محافظت کرد. اکوفارس: دریاچه زمردی بایکال در روسیه ،دریاچه بایکال با عمق ۱۶۴۲ متری عمیق ترین دریاچه در جهان است.

میانگین عمق دریاچه ۷۳۰ متر و عمیقترین ناحیه آن ۶۲۰، ۱متر است. این دریاچه ۳۱۵۰۰ کیلومتر مربع پهناوری دارد.همچنین این دریاچه با عمق 1741 متر عمیق ترین دریاچه جهان است. دریاچه بایکال یکی از مشهورترین دریاچههای جهان است که در کشور روسیه قرار دارد، با فرا رسیدن فصل سرما و یخ زدن آب این دریاچه، چشمانداز زیبایی پدید میآید. در فصل تابستان عمده بخش آن خشک میشود و با بارشهای پاییز، مجدداً حیات پیدا میکند. پایین تر از پل سنگی ، پل دیگری با آجر پخته وجود دارد .

در اعماق این دریاچه بالغ بر ۶۰۰ نوع رستنی و ۲۰۰، ۱نوع جاندار آبزی وجود دارد و در آبهای آن ۵۰ نوع ماهی زندگی میکنند. روسیه یک ردیاب نوترینو را به اعماق دریاچه “بایکال” که عمیقترین دریاچه جهان است، فرستاد تا به دانشمندان در مطالعه تاریخ جهان کمک کند. دریاچه بایکال دریاچهای است در جنوب سیبری در کشور روسیه که به عمیقترین دریاچه آب شیرین جهان معروف می باشد. در جنوب منطقه سیبری روسیه، بین استان ایرکوتسک و بوریاتیا، دریاچه بایکال که به عنوان عمیقترین دریاچه جهان شناخته میشود، شرایط زمستانی سختی را تجربه میکند. این دریاچه هلالی شکل بزرگ گذشته از اینکه قدیمیترین دریاچه جهان است، عمیقترین دریاچه جهان نیز محسوب میشود و مکانی عالی برای عکاسی طبیعت و منظره است.

دریاچه بایکال یکی از زیباترین دریاچه های آب شیرین جهان است که به قدیمیترین و عمیقترین دریاچه آب شیرین جهان نیز معروف می باشد. دره نیل یکی از حاصلخیزترین مناطق جهان است که به ساکنان منطقه آن اجازه می دهد محصولات زراعی بکارند. یکی از اسامی این دریای مازندران را دریای آبسکون نیز میگویند. دریاچه بایکال هم چنین دارای زلال ترین آب در میان دریاچه های جهان است و با قدمتی ۲۵ میلیون سال، قدیمی ترین دریاچه جهان نیز به شمار می آید. رود نیل با حدود ۶٬۶۵۰ کیلومتر طول، طولانیترین رود جهان است. بزرگترین جزایر این دریاچه، اولخون۱ به وسعت حدود ۷۳۰ کم۲ و اوشکانی بزرگ ۴/۹ کم۲ است.

یخ ضخیم که می گوییم به معنی یخی محکم است که می توان روی آن ایستاد، راه رفت و یا حتی رانندگی کرد. نام این کلیسا از اولین شهید راه مسیحیت که در بیتالمقدس توسط یهودیان سنگسار شد گرفته شده است. معمار اصلی موزه ملی، آندره گدار، معمار معروف فرانسوی است. که در زمان فراوانی آب به هم می پیوندند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند.رودخانه هیرمند شریان اصلی ورود به هامون و رودخانه های خاش رود، فراه، هاروت رود، شوررود، حسین آباد و نهبندان به هامون می ریزند.

دیدگاهتان را بنویسید