شیراز شهری سه اقلیمی ست

در روز سوم برنامه سفر به شیراز در بخش شمالی رود خشک گشت و گذار میکنیم و از آرامگاه دو تن از بزرگان شعر و ادب فارسی، یعنی حافظ و سعدی بازدید میکنیم. شهر شیراز مرکز استان فارس، یکی از شهرهای نیمه جنوبی ایران است. در روز چهارم برنامه سفر به شیراز میخواهیم از شهر شیراز بیرون برویم و به سوی مرودشت و پاسارگاد، شهرهای میزبان کهنترین آثار باستانی ایران از دوره هخامنشیان برویم. شهر شیراز، از شهرهای مهم ایران از دوران باستان تا کنون بوده است و در دورههایی از جمله در دوران زندیه، پایتخت ایران بوده است.

در باغ نارنجستان قوام جدا از درختان نارنج و فضای سبز زیبا، میتوانید از اشیای تاریخی اهدایی توسط پروفسور آرتور پوپ، ایران شناس مشهور هم بازدید کنید. باغ عفیف آباد یا باغ گلشن، از باغ ها و عمارت های تاریخی شهر شیراز است. نارنجستان قوام مجموعه باغ و عمارت زیبایی است که همانطور که از نامش پیداست توسط قوام الملک، حاکم فارس در دوره قاجاریه ساخته شده است. آرامگاه حافظ با گنبد زیبایش، یکی از نمادهای شهر شیراز است که در دوره پهلوی ساخته شده است.

شهر شیراز رستوران های زیادی دارد و رستوران گردی یکی از تفریحات اهالی شیراز و گردشگرانی است که به این شهر سفر میکنند. حافظ، دیگر شاعر بزرگ شیرازی است که غزلیات او، بخشی از زندگی روزمره همه ایرانیان است و آرامگاهش، جایی خاطرهانگیز برای گردشگرانی است که به شیراز سفر میکنند. گردشگرانی که به شیراز سفر می کنند، دوست دارند در یک جا یدنج کمی استراحت کنند و به دور از دغدغه های روزمره در فضایی بکر و زیبا، کمی به استرحات بپردازند.

اگر اقامتی آرام و به دور از هیاهو را می پسندید این هتل بهترین گزینه برای انتخاب و رزرو هتل در شهر نرگس ها است. در این رسم دیرینه؛ تابوتی به شکل درخت نخل، که از جنس چوب ساخته شده است و در حال حاضر سالهای بسیار است که بر سرِ دستِ ساکنانِ شهرِ یزد دور شهر با عنوان تابوت سیدالشهدا گردانده میشود. یکی از ساختمانهای به جا مانده از دوران زندیه تکیه هفت تنان میباشد که در ضلع شمالی آرامگاه حافظ و دامنه کوه چهل مقام قرار گرفته است.

یکی از جاهای دیدنی شیراز که در نزدیکی این شهر قرار گرفته است، روستای دشتک است که در بخش درودزن شهر مرودشت قرار دارد. شاهچراغ مسجد و آرامگاهی معروف در شیراز است که هم از نظر مذهبی و از هم نظر معماری برای اهالی شیراز اهمیت بسیاری دارد. یکی از جاذبه های فرهنگی شهر شیراز، روحیه شاد و شب گردی های اهالی خونگرم شیراز است. خیلی از گردشگران و اهالی شیراز باور دارند، بهترین زمان برای بازدید از خانه شاهپوری، شبها است و دلیل آن هم نورپردازی آرامشبخش و زیبای آن است.

علاوه بر اینها دالانهای طبیعی و غارها از جاهای دیدنی دشت ارژن هستند. در کنار دروازه قرآن، مکانهای تاریخی و دیدنی دیگری هم قرار دارد. در سالهای اخیر این مکان به یکی از بهترین مکانهای گردشگری یزد تبدیل شده است. سیستم حمل و نقل عمومی شیراز بسیار خوب است؛ بهطوری که نیاز به اتومبیل شخصی اصلا احساس نمیشود؛ مگر برای بازدید از جاهای تفریحی اطراف شیراز.هزینه مترو در شیراز توسط توکن یا کارت پرداخت شهروندی پرداخت میشود. مهمترین جایی که میخواهیم از آن بازدید کنیم مجموعه وکیل است که یادگار دوره زندیه و کریمخان زند است.

مجموعه حمام تاریخی وکیل، مسجد وکیل و بازار وکیل، مهمترین بخشهای این مجموعه هستند و دیدنی های زیادی برای شما دارند. طبق اسناد تاریخی موجود این مکان با همت تعدادی از زرتشتیان ایرانی و سرمایه فردی زرتشتی به نام همابائی در زمینی موقوفی به نام اردشیر مهران رستم امانت ساخته شده است. آیینهایی باستانی از قبیل جشن مهرگان و جشن سده همچنان با شور و شکوه در شهر یزد برگزار میشوند.

یادتان باشد قبل از سفر به شیراز حتما هتلتان را رزرو کنید چون در ایام تعطیل مثل عید خیلی زود هتل ها پر میشوند و نمیتوانید به راحتی هتل پیدا کنید. یکی از مشهورترین جاهایی که میتوانید شما هم در کنار مردم شیراز به شب نشینی بپردازید، بلوار چمران است. در برنامه سفر شیراز، شما میتوانید با زیباترین و مشهورترین جاذبه های گردشگری و جاهای شهر شیراز که این شهر را به شهرت جهانی رسانده است آشنا شده و برای بازدید از آنها برنامه ریزی کنید. بادگیرها و بناهای تاریخی بسیاری در شهر یزد وجود دارند که شهرت آنها جهانگیر است.

یکی از باغ های تاریخی و زیبای شیراز باغ دلگشا است که پیشینه پیدایش آن به دوره ساسانیان بازمیگردد. این منطقه سرسبز به جا مانده از باغ های قدیمی شیراز است که اکنون در بافت شهر باقی مانده است و جایی مناسب و خوش و آب و هوا برای قدم زدن، تفرج و تماشا است. یکی از رستوران های موفق شیراز، رستوران هامرز است که بین خیابان مهرداد و ولیعصر در کنار چندین کافه و رستوران دیگر قرار گرفته است. در شیراز هم رستورانهای سنتی و هم رستورانهای فرنگی متعددی وجود دارد که مسافران بسته به ذائقه خود میتوانند از آنها استفاده کنند.

حال که در منطقه گردشگری و پرجاذبه شیراز هستید، میتوانید برای ناهار یا شام هم از یکی از رستوران های متفاوت شیراز بهره ببرید. شیراز شهر محبوب ایران در بین گردشگران داخلی و خارجی است و داشتن یک برنامه سفر به شما کمک میکند از این شهر پر از زیبایی و رمز و راز، بهتر لذت ببرید. در این بلوار زیبا میتوانید قدم بزنید و از کافه ها، رستوران ها، بستنی فروشی ها و فالوده فروشی های شیرازی لذت ببرید. در اولین روز سفرمان به شیراز به بخش شمالی و غربی مرکز شهر میرویم و از باغ های سرسبز و دیدنی های آن لذت میبریم.

دیدگاهتان را بنویسید