صفر تا صد سفر شیراز

البته باید به این نکته هم توجه کرد که در دوران زندیان استان فارس و شهر شیراز مقر اصلی حاکمیت بود. گنبد شاهچراغ شما را محو زیبایی خود خواهد کرد و از تماشای رنگولعاب کاشیهای آبی، فیروزهای، لاجوردی، مشکی، سفید، زرد و طلایی در آن سیر نخواهید شد. در روبروی عالی قاپو نیز مسجد سلطنتی دیگری به نام مسجد شیخ لطف الله قرار دارد. هتل ارگ در نزدیکی خیابان ساحلی قرار دارد و امکان دسترسی ساده به مرکز شهر را به شما میدهد. شهر اصفهان در دوران حکومت صفویان به عنوان پایتخت انتخاب شد و به شکوه بیسابقهای رسید. پایتخت فرهنگی جهان اسلام با جاذبه های تاریخی متنوع، در طول سال خصوصا عید نوروز پذیرای میهمانان داخلی و خارجی زیادی است.

همان طور که میدانید در دورههای مختلف، شهرهای متفاوتی به عنوان پایتخت انتخاب میشدند. به همین دلیل بسیاری از اماکن تاریخی به یادگار مانده (در این منطقه) متعلق به همان دوران هستند. در حالی که مطالعات تاریخی نشان میدهند منطقه کهندژ اصفهان دارای قدمت بسیار طولانیتری است. بنابراین شما می توانید در صورت وجود پرواز از شهر مورد نظرتان به فرودگاه شهید دستغیب به راحتی و به سرعت به شیراز سفر کنید . برای دسترسی به مرکز شهر می توانید از تاکسی های موجود در ترمینال یا اتوبوس های شرکت واحد استفاده کنید. استان اصفهان را بگردیم یا فقط شهر اصفهان را؟

همه دیدنی های فارس یا فقط شهر شیراز ؟ مسجد وکیل در کنار بازار وکیل، ارگ کریمخانی، حمام وکیل و بناهای مجموعه وکیل به دوران کریمخانی یا دوره زندیه در شیراز بر می گردد. پاسارگاد با مجموعه عظیم بناهای باستانی اش که هم اکنون در شهرستانی به نام پاسارگاد قرار گرفته با ارزش ترین جاذبه استان فارس از نظر تاریخی، فرهنگی و هنری است. اگر بخواهیم جاهای دیدنی اصفهان به تنهایی اکتفا کنیم باید به مجموعه ای آثار هنری و بناها اشاره کنیم که در قالب مناره، گنبد، کاشیکاری، کاخ و مسجد نمودار شده است.

در این جشن بزرگترین هنرمندان سنتی و مدرن ایران و دنیا در رستههای مختلف هنری دور هم جمع میشدند و هنرهای خود را به معرض نمایش درمیآوردند.۱۷. همچنین وجود آب نماهای مختلف در فصل تابستان باعث تازه شدن هوای این مکان میشود. در این منطقه درختان متنوع میوه گونههای گیاهی مختلفی خواهید دید که باعث زیباتر شدن مناظر آن اطراف شده اند. قصردشت شیراز جزء منطقه 6 است و با دارا بودن کوچه باغ های جذاب از گردشگران دلبری می کند. سرای مشیر بازاری کوچک در عین حال پر از انواع صنایع دستی جذاب و هیجان انگیز است. سرای مشیر شیراز مخصوص افرادی است که به گشت و گذار در بازار علاقه دارند.

از مهمترین جاذبه های تاریخی استان فارس باید به دروازه قرآن، مسجد نصیرالملک (عکس در بالا آمده)، مسجد مشیر السلطنه و دیگر بناهای تاریخی اشاره نمود. برای دسترسی به سینما پیام باید به چهارراه زند و جنب پاساژ کاخ نور بروید. جاذبه های باستانی مرودشت مثل مقبره اردشیر دوم، نقش رستم، نقش رجب، مقبره اردشیر سوم و جاذبه هایی مثل کاخ تچر، برج الف، تنگ رغز، آبشار مارگون و دریاچه مهارلو نیز معمولا با استقبال گردشگران حرفه ای مواجه می شوند.

مسیر سوم نیز با 436 کیلومتر کمی بیشتر از مسیر دوم زمان می برد. این مسیر از تهران 940 کیلومتر است و حدود 10 ساعت زمان می برد. برای رفتن از تهران به اصفهان سه مسیر وجود دارد. جاذبههای گردشگری اصفهان با شیراز چه فرقی دارد؟ خانههای تاریخی متعدد، آرامگاه سعدی ؛ حافظیه و دهها مکان تاریخی دیگر، شیراز را به یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ایران تبدیل کردهاند. منار جنبان، باغ پرندگان اصفهان، باغ گل ها، قبرستان تخت فولاد و مجتمع جهان نما از مهمترین دیدنی های این شهر محسوب می شوند.

در این مقاله اصلا به دنبال این نیستیم که جاذبه های کل استان اصفهان را معرفی کنیم چرا که برای معرفی کل استان اصفهان باید به شهرهای مهم و پر گردشگری همچون کاشان و جاذبه های مهمی همچون نیاسر، نائین و حتی خور و بیابانک با مهمترین بخش آن یعنی کویر مصر هم اشاره کنیم. جاده تهران به اصفهان بسیار پر تردد است و در این مسیر شهرهای دیدنی زیادی وجود دارد. اگر قصد خرید بلیط ارزان قیمت شیراز به تهران را دارید ، آس چارت این قابلیت را فراهم نموده تا با مقایسه لیست قیمت پروازهای شیراز تهران به بهترین نرخ بلیط آن را تهیه نمایید.

پس اگر روابط اجتماعی خوبی دارید و از همنشین شدن با دیگران در طول سفر لذت میبرید، بیمعطلی برای رزرو یک اقامتگاه بومگردی در شیراز اقدام کنید. اگر قصد خرید پارچه های جذاب و قیمت ارزان را دارید پیشنهاد می کنیم حتماً به این بازار مراجعه نمایید. یکی دیگر از معیارهای مسافران برای سفر به هر شهر، رستوران های آن است که با مراجعه به آن ها می توان غذایی لذیذ و خوشمزه را نوش جان کرد. بسیاری افراد تصور میکنند اصفهان تنها در دوران صفویان اهمیت پیدا کرد. از آثار به جای مانده در دوران هخامنشیان میتوان به پاسارگاد و از همه مهمتر به تخت جمشید اشاره کرد.

تخت جمشید نیز جزو مکان های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو به شمار می رود. طبیعتا کسی که عاشق دیدن تخت جمشید باشد رفتن به استان فارس را در اولویت برنامه هایش قرار می دهد. این موزه که در منزل منطقی نژاد، یکی از ساختمانهای به جا مانده از دوران قاجار برپا شده؛ مجموعهای از آرشیوهای صوتی و تصویری قدیمی را درون خود جای داده است. این جاذبه ها هر یک مقاله هایی مجزا می طلبد. جاذبه های شهر اصفهان به یک سو و جاذبه های استان اصفهان بحثی دیگر است. از دیگر جاذبه های اصفهان کاخ های معروفی همچون چهل ستون، عمارت هشت بهشت و رودخانه زاینده رود است.

خوشبختانه تیموریان به ادبیات، فرهنگ، هنر و مخصوصاً عمارت بناهای تاریخی باشکوه علاقۀ وافری نشان میدادند. معماری ایوان بزرگ این بقعه با چهار ستون، بسیار زیبا و تماشایی است و گنبد آن به هنر کاشیکاری مزین شده است. این بناها که معماری نوین تری از ایران را به نمایش می گذارند جزو زیباترین آثار معماری ایران محسوب می شوند. شاید انتخاب تور هوایی شیراز از تهران راحت ترین راه برای این سفر باشد چرا که به جای گذراندن ده ساعت در جاده می توان این زمان را برای بازدید از جاذبه های استان فارس اختصاص داد.

دیدگاهتان را بنویسید