فصل هجدهم (سودای ملکه صحرانشینان و پیروزی ایرانیان بر متجاوزان شمالی)

شاعران پس از رودکی از سبک شعر سرودن او پیروی می کردند چرا که این شاعر بلندآوازه در فنون سخن و انواع شعر مهارتی خاص داشت و با احیای شعر فارسی، رهگشای شاعران پس از خود بود، به طوریکه در میان شاعران و سخنوران به استاد و سلطان شاعران معروف شده است. در این گفتار، ساختار زیباییشناسانة شعر رودکی بررسی میشود تا مشخّص شود هر اثر برجستة هنری، ترکیبی از «خلّاقیت فردی هنرمند دریکسوی و نقش تاریخی اثر او از سوی دیگر» (شفیعیکدکنی، 1390: 608) است و هیچ اثری در تاریخ صرفاً از خلّاقیت فردی حاصل نیست؛ بلکه از نقش تاریخی نیز برخوردار است.

در اغلب موارد، این روش به نام آناستوموز ileoanal را شامل میشود. این موارد عنوان شده است ولی دقت شود که بعضی از پژوهشگران برجسته معاصر این نوع اتفاقها را مورد تردید قرار دادهاند. آبشار هندس یا هندیس، آبشاری کوچک و فصلی است که در تنگنای درهای کوهستانی در جنوب ساوه جای گرفته و از جمله جاذبههای طبیعی این شهر به شمار میرود. صنايع دستی از قبيل کوزههای سفالی و فرش، آثار، ابنیه و جاذبههای سیاحتی و زیارتی متعدد مربوط به دورههای مختلف تاریخی در این شهرستان وجود دارد. در مقابل راه پلههای غربی و بر روی صخره مقابل راه باریكی وجود دارد كه محل رفت وآمد ساكنان قلعه بوده و اتاقهای قلعه تو درتو و به یكدیگر ارتباط داشتهاند.بر اساس اسناد و مدارك تاریخی و تحقیقات بهعمل آمده درخصوص قلعههای دختر ساخته شده درایران میتوان به سوابق معابد آناهیتا و مهر پرستی ایرانیان اشاره کرد اما به نظر می رسد قلعه دختر ساوه نیایشگاهی برای عبادت و احترام به آب و ناهید در پیش از اسلام و قبل از خشكیدن دریاچه ساوه در دوره ساسانیان بوده که محراب ساخته شده بر روی دریاچه قدیمی ساوه در قلعه این احتمال را بیشتر میكند.برای رسیدن به این قلعه باید از جاده ساوه به همدان عبور کنید و به روستای سرخده برسید.

ستوان یکم نورالله کثیری که نقشه بردار لشکر تبریز بود، جسورانه با اسب خود به درون شاخهای رفت که به سود ایران بود. ساوه نخست از توابع میدان بوده و بعد جزوه ری بزرگ شده و به سبب نزدیکی با مراکز اقتدار برخی سلاسل و سلاطین حاکم بر ایران گذشته از این که همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده املاک و مراتع آن نیز از دیرباز محل توجه حکومتها بوده و روی همین پایه حکام آن اغلب از میان دولتمردان بنام برگزیده شده اند بعد از ساسانیان حکومت سامانیان و ال بویه و سپس ترکان سلجوقی بر منطقه سیطره داشتند که ترکها مردمی عامی و بی سوادی بودند که جز خوردن آشامیدن و عیش و عشرت و در مواقع ضروری جنگیدن چیزی نمیدانستند در سده نهم هجری قمری ساوه و آوه منکوب سم ستوران مغولها شد و چنگیزیان شهر مذکور را بکلی منهدم و ویران کردند کتابخانههای بزرگ ساوه طعمه حریق شد و کتب و وسایل علمی کتابخانه به باد فنا رفت.

در دوره صفویه که مذهب شیعه مذهب رسمی کشور شد منطقه ساوه در دوره یاد شده جزو قلمرو علی شکر بود در سال 908 هجری قمری با چیرگی صفویه بر سلطان مراد عثمانی همدان که والی نشین منطقه مذکور بود بدست قزلباشها افتاد در زمان صفویه بود که اسکان بعضی ایلات و قبایل در ناحیه ساوه برای تقویت بنیه سرحدی غرب کشور و جلوگیری از نفوذ عثمانیها انجام گرفت در روزگار صفویه مردم ساوه از تیرههای گوناگون بودند و زبان و آداب و روسوم آنان نیز طبعا با هم فرق داشت ولی از همین زمان بود که نفوذ قبابل ترک نژاد و ترک زبان در این منطقه شروع شد و تا به امروز هم ادامه دارد.

رودخانه قره چای که از غرب و از استان همدان وارد شهرستان ساوه میشود با جهت غرب به شرق تمام شهرستان را مشورب نموده و به خارج از شهرستان (مسیله قم) هدایت میشود. از دیگر رودخانههای مهم در آن، مزدکان که از ارتفاعات غربی سرچشمه گرفته و در جنوب شهر ساوه با قره چای یکی میشود از سرشاخهها این رودخانه که همگی از ارتفاعات شمال غرب سرچشمه میگیرند. شهرک صنعتی کاوه در سال ۱۳۵۲ در شمال شرقی شهر معرفی شهرستان ایجاد شدهاست که هم اکنون در مساحتی بالغ بر ۳۰۰۰ هکتار و با ۵۰۰ واحد کارخانه تولیدی مشغول به فعالیت است.

منطقه ساوه به خاطر مجاورت با کویر و ارتفاعات کم دارای آب و هوای گرم و خشک است. این شهر به دلیل مجاورت با کویر و کمارتفاع بودن دارای آب و هوای گرم و نیمهخشک در شرق و آب و هوای سرد در مناطق کوهستانی در غرب است. شهرستان ساوه دارای اقلیمی نیمه خشک با تابستانهای گرم و زمستانهای کمی سرد میباشد.اراضی این شهرستان بین کوهستان و بیانان واقع شده و بلندترین ارتفاع این شهرستان ” کوه قلیچ ” در بخش زرند است که 2050 متر بلندی دارد. این دشتها از جنوب شهر ساوه شروع و تا دشت بزرگ ساوه – که گستردگی شهرهای غرق آباد، ساوه، شهرصنعتی، مأمونیه و زرند است – امتداد دارد و دارای خاکی بسیار حاصلخیز و محل تولید بسیاری از محصولات باغها و کشاورزی است.

شهرستان ساوه براساس آخرین تقسیمات کشوری سال 1375 دارای 5 شهر (ساوه، زوایه، غرق آباد ، مأمونیه، نوبران) 4 بخش و 12 دهستان بوده است. روستای گردشگری سامان، در شمالغربی ساوه و در نوزده کیلومتری شمالغربی بخش نوبران در دامنه جنوبی کوههای خرقان است.از جاذبههای طبیعی روستای سامان می توان به آبشارهای بزرگ و کوچک، درختان کهن، رودخانه خروشان و پوشش گیاهی خاص اشاره کرد. رودخانه مزلقان چای شاهرگ آبادانی و حیات این روستاها خصوصا روستای خلیفه کندی است. سپس بعد از عبور از میان روستا و عبور از پل ساخته شده بر روی رودخانه قره چای، حركت تان را به سوی روستای قیز قلعه ادامه دهید و از میان روستا عبور کنید.

شیر آبی که از نیمهچاه آمده برای رفع تشنگی اهالی روستا. مهمترین منبع آبی شهرستان ساوه رودخانه دائمی قره چای بوده و پس از آن میتوان از رودخانههای مزلقان و شور را در ردیفهای بعدی قرار داد.سدالغدیر که بر روی رودخانه قره چای احداث شده مهمترین منبع آب زراعی منطقه میباشد. زنجان، قم و کاشان قرار داشته و در روزگار پارتیان یکی از منازل مهم میان راهی بوده و در سده هفتم قبل از میلاد یکی از دهدژهاو منازل سرزمین ماد به شمار میرفته و حیات اجتماعی در این بخش از ایران از قدمت و دیرینگی بسیار برخوردار است و از نقط نظر زمین شناسی متعلق به دوران سوم وچهارم زمین شناسی میباشد.

ضمنا باید دانست که در زبان ساسانیان زمین به هفت کشور تقسیم میشده از این قرار ارزه، ساوه، فردوفش ، وروگرست و غیره . دریاچه بایکال یکی از قدیمیترین دریاچههای زمین است که از ۲۵ تا ۳۰ میلیون سال پیش در زمین شکل گرفت. به گزارش شفقنا افغانستان،العالم نوشت، دریاچه بایکال بزرگترین منبع آب شیرین جهان به شمار میآید. زیرا اینجا تنها و بزرگترین دریاچه طبیعی در تمام خراسان رضوی و تنها اثر طبیعی در این استان است که به ثبت ملی رسیده است. 7- اهمیت منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز را بنویسید: 1- ارزش و نقش ارتباطی بین سه قاره افریقا، اروپا وآسیا که در گذشته اهمیت داشته و اکنون نیز به عنوان حلقه ای از زنجیره حمل و نقل کالا و نفت، اهمیت خود را حفظ کرده است.2- بزرگترین منبع انرژی جهان، ذخایر با ارزشی دارد، زیرا حدود 66درصد ذخایر نفت جهان و28 درصد ذخایر گاز طبیعی را در خود جای داده است.3-درآمدها و دلارهای ناشی از صدور و فروش نفت خام، منطقه خلیج فارس را به صورت یکی از کانون های ثروتمند جهان در آورده است و این بازار بزرگ مصرف، آن را به کانون توجه صادرکنندگان کالاهای صنعتی و غیرصنعتی تبدیل کرده است.4-این منطقه، ارزش فرهنگی و سیاسی دارد زیراخلیج فارس در مرکز و قلب ناحیه جغرافیایی و سیاسی جهان اسلام قرار دارد.

انواع دوچرخههای ویژه، معمولی، دندهای و حتی دونفره در این غرفهها کرایه داده میشود. اگر اوایل صبح به این منطقه بروید، به دلیل گرمای آب دریاچه و هوای سرد اطراف، مه زیبایی در اطراف دریاچه تشکیل میشود که میتواند یکی از بهترین سوژههای عکاسی شما شود. هوا در نیمه دوم سال و به ویژه زمستان رو به سرمای شدید میرود و اطراف دریاچه پوشیده از یخ و برف میشود که امکان گشتوگذار در منطقه را عملاً سخت میکند. همچنین محصولاتی مانند گندم ٬ پنبه، دانههای روغنی و محصولات جالیزی در ساوه کاشت و برداشت میشود. عظمت بنا و فلسفه وجودی ساخت آن دراین منطقه به حدی جالب است كه میتوان از آن به عنوان یكی از منابع مهم جذب گردشگر بینالمللی به استان مركزی و همچنین معرفی دستاوردهای معماری ملی و باستانی ایران قدیم اشاره كرد.

جزیره شهدای تنب بزرگ با مساحت ۱۰هزار مترمربع با کاربری فرهنگی و مذهبی، جزیره شهدای تنب کوچک با مساحت ۴ هزارمترمربع با کاربری فرهنگی، اجتماعی، هنری و جزیره شهدای ابوموسی با مساحت ۱۳هزار مترمربع با کاربری خدماتی، تفریحی و پذیرایی مجهز به اسکله، قایق برقی و قایق امداد و همچنین قایقهای تفریحی و پدالی است. اگر بیند درمیان دریا متحیر فرومانده است، دلیل که کار او بر خطر است. در یک حوضه آبریز ، که یک سیستم زهکشی طبیعی است، مجاری زهکشی ، یا به عبارتی آبراهههای فراوان ، وجود دارد. به گزارش صدای ایران- همزمان با عصر روز جمعه 6 تیرماه 1399 گزارشی مبنی بر غرق شدن یک جوان 18 ساله در سد الغدیر دریافت شد که بلافاصله یک تیم غواصی و امدادی با تجهیزات کامل به محل وقوع حادثه اعزام شد.

آفتابنیوز : محمدرضا برزگر با اعلام این خبر اظهار کرد: همزمان با عصر روز جمعه 6 تیرماه 1399 گزارشی مبنی بر غرق شدن یک جوان 18 ساله در سد الغدیر دریافت شد که بلافاصله یک تیم غواصی و امدادی با تجهیزات کامل به محل وقوع حادثه اعزام شد. وجود خاک بسيار حاصلخيز، تنوع آب و هوا، وجود رودخانه قره چای و سد الغدیر موجب توليد بسياري از محصولات باغی و کشاورزي شده است.

ساکه ساوه (الغدیر) بر محل قدیمی بند شاه عباسی احداث گردیده است. پولیپ ممکن است کوچک بوده و علائمی ایجاد نکند یا علائم کمی داشته باشد. بنده خداحافظی کردم، منتها کمی دلم شکست، برای اینکه فکر نمیکردم امام اینطور برخورد کند. من تا دیدم ایشان گفتند باید جبران کنم، گفتم پس اجازه بدهید بنده سؤالی بنویسم و به شما بدهم. فرمودند که من به شما علاقه دارم و باید جبران کنم و این نسبت و تهمت را برطرف کنم. لخته شدن خون: IBD خطر لخته شدن خون در رگها و شریانها را افزایش میدهد. سوغات شهرستان انار و انجیر خشک و پایة اقتصاد آن را صنعت و کشاورزی تشکیل میدهد.

شهرستان ساوه را بیشتر نقاط هموار و دشت تشکیل میدهد. شهرستان ساوه به دلیل موقعیت جغرافیایی و ارتباطی هموار در طول تاریخ مورد توجه بوده است لذا باید این منطقه را مرکز جاذبههای تاریخی استان مرکزی نامید. این شهرستان با مساحت 8855 کیلومتر مربع (معادل 30 درصد مساحت کل استان مرکزی ) در شمال استان مرکزی قرار گرفته است که به این ترتیب وسیعترین شهرستان استان به شمار میآید. وزیر نیرو با بیان اینکه رودخانه مرزی ارس مرز دوستی همه ملتهای واقع در حاشیه آن و برخوردار از این موهبت الهی است، گفت: ارس به دوستیهای مردمان ساکن در این حوزه روح بخشیده و بایسته است که قدر آن را بیش از پیش بدانند.

هم بر آن تاکید شده اما از یکسو، عدم اعتنای ترکیه به این معاهدات زبانزد بوده و از سوی دیگر، ما هم دست پُری در حوزه دیپلماسی آب نداشتهایم. به گزارش ایرنا و نقل از روابط عمومی شهرداری ساوه، «سید مهدی حسینی» روز چهارشنبه در جلسه بررسی وضعیت قرارداد پیمانکار شهربازی دریاچه تفریحی با تاکید بر لزوم تقویت و احداث زیرساختهای تفریحی و رفاهی سطح شهر، افزود: تراکم بالای جمعیتی در ساوه ایجاب می کند که امکانات متناسب در شهر فراهم شود. این گنبد در دوران صفویه ایجاد شده است و وضعیت بافت کهن شهر را به نمایش می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید