قایقسواری در هوای آفتابی

رودخانه نیل سیستمی است که از حوضه های مختلفی تشکیل شده است که قبلاً از یکدیگر جدا شده بودند. این رودخانه جزایر کوچکی را تشکیل می دهد ، بعضی از آنها یک جاذبه گردشگری هستند. رودخانه دیگری که آن را تشکیل می دهد نیز مبدا خود را دارد. زمانی رودکی شعر گفتن را آغاز نموده که در حال گردو بازی کردن بود و از فرط شادی بابت هنر بازی خود با زبان شعر می گوید:« غلتان غلتان همی رود تا بن گو ».

ساخت سد نرگسی در شهرستان کازرون در تیرماه سال ۱۳۸۹ آغاز شده اما با وجود گذشت نزدیک به ۱۰ سال هنوز به اتمام نرسیده است. با این حال ، قبلا رودخانه به نام Hapi (یا Hapy) ، خدایی که در غاری در زیر جزیره File زندگی می کرد ، احترام گذاشته می شد ، جایی که گفته می شد منبع آن رودخانه است. برای دیگران ، این فرعون به عنوان معتبرترین چهره با هوای الهی بود که با کنترل خیز رودخانه ، با خدای هاپی شفاعت می کرد.

این تالابها نقش مهمی در ذخیرهسازی آب برای اراضی کشاورزی حاشیه تالابها دارند و از معدود تالابهای جهان است که در زمستان آب شیرین در سمت شرق آن و در تابستان آبشور در سمت غرب آن در جریان است. امروز آبهای نیل را در مخازن و دریاچه های بزرگی چون اسوان ذخیره میکنند و برای آبیاری و کشاورزی از آنها استفاده مینمایند . این امر باعث شد که در پی آن کل شهرها تخریب شود که این امر خطری برای جمعیت به حساب می آید. این سیر و سیاحت ناب و شگرف، روایتی خواندنی در پی داشت که در حال حاضر به واسطۀ این مقاله برای یاران همیشگی میزبون نقل خواهد شد.

ایمونوتراپی برای همه بیماران توصیه نمی شود و پاسخ به درمان در افراد مختلف، متفاوت است. حتی تلاشش برای وارسی این مسائل در تحلیل به شکلی فروکش کرد که بیانگر نقصان سرمایه­ گذاری او بر همه ­چیز بود. تمدنهای بزرگ دوران باستان همه در کنار رودهای بزرگ و پر آب پدید آمدهاند، مانند تمدن میانرودان در اطراف رودهای دجله و فرات، و تمدن سند در حاشیه رود سند. ↑ گلجان، میراث مشترک، نظری اجمالی بر حوزه فرهنگ و تمدن شرق ایران و ماوراء النهر، ۱۳۸۳ش، ص۱۲. مُهر تایید روسیه بر مذاکرات برجام!

رودخانه ی پرآب و خروشان ارس علاوه بر جذابیتهای ویژه گردشگری و تاثیرات مثبت اکوسیستمی، قابلیت ارزشمندی از نظر ماهیگیری در فصول خاصی از سال را دارد، بخصوص شهرهای پلدشت، جلفا و سیه رود که در نزدیکی این رود واقع شدند هر ساله گردشگران قلاب به دست زیادی را در این مناطق مشاهده میکنید که در ساحل و حواشی رود ارس ماهیگیری کنند. اصل آن نهری بود که حجاج در آن مکان حفر کرد ومخرج آن از فرات بود و آن را نیل مصر نامید و بر آن قرای بسیار است . در 1858 میلادی کاشفی بریتانیایی به نام جان هنینگ اسپک سرچشمه رود نیل را کشف کرد : دریاچه ویکتوریا در آفریقا .

پاسخ این سد دوم بود ، که در سال 1952 شروع به ساخت کرد و در سال 1970 به پایان رسید. جراح شما با ساخت یک کیسه از پایان روده که به طور مستقیم به مقعد متصل است، به بیمار امکان می دهد تا دفع مدفوع داشته باشد. پایان دوره میانی در دریاچه ناصر در اسوان است. این سد اسوان بود که به ما امکان کنترل سیکل سیل را داد و به رحمت طبیعت نرسید.

این مسیر از خارطوم تا اسوان امتداد دارد و تقریباً 1800 کیلومتر طول دارد. تا کنون سابقه دارد . تنها یک سابقه توسط مورخ Agatárquidas در مورد یک اکتشاف نظامی وجود دارد که موفق به رسیدن به یک نقطه بلند شده است و نتیجه گرفته است که باران در ماسف اتیوپی باعث ایجاد سیل شده است. در مسیر رسیدن به این دریاچه نیز می توانید در جاذبه چشم اندازهای دیدنی بسیاری را مشاهده کنید به همین دلیل توصیه می شود تا سفر خود را در فصل تابستان برنامه ریزی کنید که بتوانید از چشم اندازهای این منطقه و جاده نهایت لذت را ببرید.

البته در نظر داشته باشید که این جاده تا نزدیکی سروستان دوربرگردان ندارد و قانوناً باید تا نزدیکی سروستان بروید و سپس مجدد بهسمت شیراز حرکت کنید؛ اما در شرایطی که جاده خلوت است، میتوانید از همان سمت وارد جاده دریاچه شوید. دهقانان در ازای مداخله خود مجبور به کشت محصولات شدند و بخشی از آنچه با خود به دست آوردند را به فرعون دادند تا آن را اداره کند. این رودخانه در دوره میوسن ، بین 23 تا 5 میلیون سال پیش جریان خود را گذرانده است. رود نیل در مصب خود در دریای مدیترانه دلتاهای زیادی را از رسوبات خود بوجود آورده که این دلتاها زمین های زراعی و مفیدی برای کشت برنج بوجود آورده اند .

از نظر زمین شناسی، پوسته زمین زیر دریای خزر پوسته اقیانوسی محسوب می شود، بنابراین می توان گفت خزر، اقیانوسی محصور در میان خشکی هاست. بنابراین مصریان قدیم برای حل این مشکل به محاسبه طول و عرض زمینها پرداختند و بدین صورت شالوده هندسه عملی را بنا کردند. اقیانوس یا دریا در خواب نمایانگز حاکمی مقتدر است که عادل، و با زیر دستانش با محبت است و مردم بسیار تکریمش میکنند، به او دسترسی دارند و از او برای تامین نیازهای روزانهشان مدد میگیرند. حتی به یاد داشت به او گفته بودم پسرم در رشته کامپیوتر درس میخواند. اولین سوابق مربوط به شخصی که از منابع رود نیل بازدید کرده است متعلق به یسوئیت پدرو پائز به عنوان اولین بار در سال 1622 و همچنین پرتغالی جرونیمو لوبو و انگلیسی جیمز بروس است.

مردم کوچ نشین سواحل آن را بهمراه جمعیت کمی که گندم ، ذرت و گوجه فرنگی می کارند ، اشغال کرده اند. نقطه تاریخی دقیق رودخانه نیل مشخص نیست ، با این حال مطالعات اخیر حداقل چهار رودخانه قبل از آن را روشن کرده و اکنون منقرض شده اند. این روستا همچنین به لطف دارا بودن چهار امامزاده که از نوادگان امام موسی کاظم(ع) میباشند دارای برکت روزافزون میباشد. در ماه دسامبر ، با عقب نشیني آب هاي نيل رسوبات بسيار حاصلخيز در دره نيل ته نشين مي شوند.اين رسوبات را آب هاي خروشان نيل از فلات هاي مرتفع اتيوپي با خود به دره مي آورند.كشاورزان دره نيل به سرعت شيوه استفاده هر چه مطلوب تر از حاصل سيلاب هاي نيل را فرا گرفتند.به لطف رسوبات غني ، كشتزارهاي آنها پرمحصول و حاصلخيز بودند.اين موفقيت به دليل تلاش جمعي آنها و برقراري قوانين سخت در تقسيم زمين ها و مراقبت از كانال هاي آبياري به دست آمده بود.اين جامعه داراي بزرگاني بودند كه با گذشت زمان عنوان شاه يافتند.شاه ضامن نظم اجتماعي بود كه براي مديريت سيلاب ها اجتناب ناپذير بود.

به لطف مطالعه رسوبات آنها ، مشخص شده است که وحدت رود نیل به تدریج انجام شده است ، و بین 80000 سال و 12500 سال پیش طول می کشد. رود نیل از کشورهای اوگاندا، سودان و مصر و از شهرهای مهمی چون خارطوم، پایتخت سودان، و قاهره، پایتخت مصر، میگذرد و سرانجام به دریای مدیترانه میریزد. رود لنا (Lena) شرقیترین رود از بین سه رود بزرگ سیبری است که به اقیانوس منجمد شمالی میریزد.

دیدگاهتان را بنویسید