نژاد گاوهای بومی ایران-ITPNews

تراکم بیش از حد دام در گروه گاوهای خشک که سبب محدودیت دسترسی به خوراک دام و آب میشود، یک چالش معمول در بسیاری از گاوداری هاست. گاوداران مبالغ زیادی صرف تجهیزات گاوداری میکنند که عمدتا برای طراحی قسمت شیردوشی و طراحی بهاربندهای گاوهای شیرده هزینه میشود ولی هنوز، گاوهای خشک و گاوهای انتظارزایش، اغلب ضعیف ترین بخش مدیریت گاو شیری را در گلهها به خود اختصاص میدهند. نشانه های کروپ یا همان خروسک اغلب در شب و هنگام گریه و بی قراری های کودک تشدید می شود. تاج سوزنی: در این تاج همانطور که از نام آن پیداست، مانند سوزن هایی است که روی سر خروس قرار دارد و از نظر اندازه هر چقدر کوچک تر باشد همان قدر بهتر است.

گاوهائی که از نظر ژنتیکی ظرفیت سطح تولید شیر بالائی را در شروع شیردهی دارند، به سرعت ذخایر چربی خود را فراخوان کرده تا بتوانند نیاز انرژی بدن خود را تأمین کنند، زیرا شکمبه نمیتواند مقدار کافی از انرژی را از طریق هضم خوراک دام برای آنها تأمین کند. یک جیره ای که از نظر کلسیم، پتاسیم و سدیم به خوبی متوازن شده باشد، در زمانی که گاو بیشترین نیاز را به آن دارد به فراخوان کلسیم بدن او کمک خواهد کرد. معمولاً بیماری خروسک بیماری خطرناکی نبوده و جان کودک را به خطر نمی اندازد اما گاهی اوقات در صورت شدید بودن کودک باید سریعاً تحت نظر پزشک قرار گیرد.

کسانی که خودشان دامدار هستند و محصولات دامی را خودشان پرورش می دهند اکثرا قیمت را کمتر در نظر میگیرند. از این پس لازم نیست کسانی که قصد خرید گوسفند زنده با ارزان ترین قیمت و بهترین خدمات را دارند ، وقت خود را در جهت پیدا کردن مرکز معتبر خرید دام زنده در شهر تهران هدر بدهند . در مقاله پیش رو قصد داریم اطلاعات مفیدی در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم. گاوهائی که خیلی چاق وارد گروه گاوهای خشک میشوند، در زمان زایمان خود به شدت در معرض چالشهای متابولیکی قرار میگیرند. استعداد بالقوه ای برای ابتلا به چالشهای متابولیکی مانند کبد چرب، کتوز، تب شیر و جابه جایی شیردان خواهند داشت.

هنگامیکه گاو در زمان زایمان، سالم و شکمبه آن فعال باشد قادر به افزایش مصرف خوراک دام بوده و وابستگی اش به ذخایر چربی بدن کم است و امکان کمتری برای مبتلا شدن به کتوز و جابه جائی شیردان خواهد داشت. تطابق شکمبه گاو شیری در طی هفتههای منتهی به زایمان بسیار بحث انگیز بوده و مهم ترین عامل مدیریت گاو شیری در حفظ توازن انرژی برای زمان زایمان است. در هنگام استفاده از مقادیر بالای کنسانتره و غلات در جیره، حتما به بحث استفاده از بافر مناسب توجه کنید.

اگر به گاو مشکوک هستید، کمی از شیر آن را دریک فنجان، ظرف یا پارچه سیاه بدوشید وبررسی کنید تا مواد ریز خارجی و غیرطبیعی درآن دیده نشود. با بزرگتر شدن جنینها (بهخصوص از روزهای ۱۸ تا ۲۱) تهویه را افزایش دهید. سبزیجات و نان نیز از علایق مرغ ابریشمی کوپال است پس در صورت اضافی ماندن این مواد خوراکی، بدون هیچگونه خوراکی در اختیار مرغ ابریشمی کوپال قرار دهید. گاوهای چاق پس از زایمان خوراک دام کمتری مصرف خواهند کرد که راه را برای بروز بیماری کبد چرب آنها هموار میکند.

با توجه به دلایلی که برای بروز لنگش در گاو شیری در ابتدای مقاله برشمردیم، می توان راه حل هایی در قالب هر دسته از عوامل ارائه کرد. کنسانتره گاو شیری سوپرشیر از انواع خوراک دام سنگین دستچین است که جهت استفاده در گاوداریها و مزارع پرورش گاو شیری جهت تغذیه گاو شیری پرتولید با توان تولید روزانه بیشتر از 40 کیلوگرم شیر طراحی شده است. طبق روال عادی در گاوداریها گوساله های سیستانی نیز مانند گوساله هاي نژاد اصيل بلافاصله پس از متولد شدن نزد مادر قرار داده مي شوند تا مادر با ليس زدن، گوساله خود را خشک و تميز نمايد.

انجام سم چینی به صورت ۲ بار در سال (۱۲۰ روز پس از زایش و اوایل دوره خشکی) و استفاده از حمام سٌم نیز از سایر نکات مدیریتی در بحث تاسیسات است که می تواند از بروز لنگش در گاو شیری جلوگیری کند. بیماری خروسک نوعی عفونت ویروسی است که بیشتر برای کودکان زیر 5 و 6 سال اتفاق می افتد. باستانشناسان معتقدند اهلی شدن گاو در آسیا و خاور میانه بین ۴۵۰۰ تا ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح انجام شدهاست. تولید روزانه شیر در مزرعه ما به طور میانگین 25 تا 20 کیلوگیرم از هر گاو است.

اگر دو مفصل پاهای عقب گاو به هم نزدیک و پاها و سم ها به بیرون منحرف باشند،کمترین ارزش را به آن گاو می دهند. از طرفی همانطور که پیشازاین هم گفته شد برای این گیاه خواص ضدعفونیکنندگی نیز معرفی شده است. این اعداد حدودی بوده و برای حالت استاندارد مشخص شده اند. در این حالت گاو برای رفتن به بهاربند و آبخوری و برگشت آزادانه به جایگاه هیچ مشکلی ندارد. طبق گفته معروف «پیشگیری بهتر از درمان است»، در بحث لنگش در گاو شیری نیز این موضوع کاملا صدق می کند. ایستادن گاو به مدت طولانی بر روی این نوع سطوح باعث ایجاد جراحات سٌم می شود.

پس از اعلام خاتمه عملیات از سوی دارنده پروانه تأسیس، کمیسیون صدور پروانه استان، موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته زمینه بازدید مشترک کارشناسان دامپروری و دامپزشکی را از تأسیسات مربوط فراهم و در صورتی که عملیات ساختمانی و تأسیساتی مطابق با طرح باشد و مراتب مورد تائید کارشناسان مربوط قرار گیرد، حداکثر ظرف مدت یک هفته، پروانه بهره برداری صادر کند. و: متقاضیان پرورش طیور صنعتی و بومی، که دارای زمین جهت کشت مواد اولیه خوراک طیور باشند، با توجه به میزان ارائه زمین ، در صدور پروانه تأسیس، الویت نسبی دارند.

این نژاد از مرغ و خروسها بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند و با جثه نسبتاً کوچکی که دارند، احتیاج به فضای کمتری نسبت به نژادهای دیگر مرغ و خروس دارند. با وجود اندازه بزرگی که دارند، بسیار پرندگان آرامی هستند که این ویژگی میتواند برای تازه کارها و خانواده ها بسیار مناسب باشد. لازم به ذکر است به دلیل چشم های پوشیده شده از پر و عدم توانایی پرواز در این گونه، مرغ های ابریشمی توانایی کمتری برای محافظت از خود، در هنگام بروز خطر دارند، لذا نیازمند مراقبت بیشتری می باشند.

موارد ذکر شده در بالا، نکاتی است که با هزینه کمتر، از بروز لنگش در گاو شیری جلوگیری می کند. لازم است ذکر شود این نژاد، نژادی خالص است بدون دستکاری ژنتیکی یا مخلوط کردن نژادهای دیگر، و ژنی متفاوت با دیگر نژادهای خالص و میکس دیگر دارد، و به همین دلیل گزینهای مناسب جهت بهینهسازی گلههای داشتی و گوشتی میباشد. محققان قبول دارند که تنظیم جیره گاو شیری متوازن شده، بطور انفرادی در گلههای بزرگ عملی نیست ولی تغذیه گروههای یکسانی از گاوها که در آنها به طور دقیق جیره گاو شیری متوازن شده باشد، یکی از بهترین راههای ممکن برای افزایش تولید شیر گاو است.

توفانهای موسمی گرمسیری نیز تاثیر همانندی دارند. براساس دادههای مرکز رکوردگیری و اصلاح نژاد آمریکا (DHIA)، گاوهای شیرده در طی 100 روز اول شیردهی خود بیشترین سوددهی را دارند و 50 درصد کل شیر خود را تولید میکنند. مدیریت گاو شیری که در مرحله شروع دوره شیردهی قرار میگیرد، دستخوش چندین تغییر متابولیکی و هورمونی کلیدی میشود. پاهای عقب خوب است بدانید که وضعیت دو مفصل خرگوشی گاو درشیرواری آن اثر دارد. ۵- گاو معمولا در غذا خوردن عادت دارد که انتخاب کند (باصطلاح SORT کند) ولی در روش TMR انتخاب نمیکند و چون مخلوط میخورد انتخابی در کار نیست.

حتما توجه داشته باشید که خوراک باید به صورت کاملا مخلوط (TMR) به دام عرضه شود تا گاو شیری قادر به جداسازی و یا انتخاب اقلام خوراکی نباشد. 10- اندازه سرپستانک ها یکی ازمواردی که باید هنگام خرید گاو شیری بسیار به آن توجه شود،اندازه سرپستانک های گاو است. یکی از ارزان ترین راهکارهای تغذیه ای، استفاده از علوفه با طول مناسب در جیره است که می تواند سبب تحریک نشخوار و حرکات شکمبه شود. برخلاف گاوهای خشک که نیاز به تراکم انرژی مشابه گاوهای شیرده ندارند، گاوهای تازه زا بایستی علوفههای با کیفیت بالا، به همراه مواد نشاسته دار و سایر کربوهیدراتها در جیره خود دریافت کنند تا بتوانند رشد میکروبهای شکمبه آنها را تحریک کنند.

جیره گاوهای انتظارزایش بایستی تمرکز خود را بر مصرف علوفههای حاوی پتاسیم بگذارند که خیلی دارای خواص کاتیونی زیاد است و سبب جلوگیری از جذب کلسیم میشود. کلسیم نقش بسیار تعیین کننده ای در نشخوار، فرآیند زایمان و پس از زایمان و بازگشت رحم (in volution) به وضعیت اولیه بازی میکند. بابونه گاوی، از سلولهای بدن در مقابل آسیبهای سلولی ناشی از استعمال دخانیات محافظت میکند. عوامل بالا همگی ضررهای ناشی از لنگش در گاو شیری است. به طوری که هرچه مفصل پاهای عقب گاو ظریف تر باشد،گاو شیروارتر است. 7- عمق پستان عمق پستان یعنی بررسی وضعیت کف پستان (به غیر از نوک آن) با مفصل خرگوشی پاهای عقب.

6- ارتفاع پستان عقبی این ارتفاع نشان دهنده ظرفیت تولید شیر درگاو است. همچنین در این گروه، گاوها خوراک را کمتر جدا میکردند و هنگام استراحت، نشخوار بیشتری داشتند (30 دقیقه بیشتر از گاوهای گروه شاهد) داشتند، ولی قابلیت هضم ADF در گروه شاهد بالاتر بود. به طور مثال، نژاد هلشتاین به دلیل بالاتر بودن نیاز انرژی و به تبع آن، مصرف بالاتر کنسانتره، نسبت به نژاد سیمنتال به لنگش مستعدتر است. 3- زاویه دار بودن بدن درمنظر پشتی این صفت به طور مستقیم با شیرواری گاو رابطه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید