پرورش گاو – بازار گوسفند

امروزه در تمام محافل علمی و عملی صنعت گاو شیری جهان صحبت از طول عمر اقتصادی گله در میان است ٬ به این معنی که هرچه گاو ماندگاری بیشتر درگله داشته باشد سود بیشتری عاید گاوداری میکند ٬ گاوی که در طول عمر خود شیر مناسب و گوساله های سالم بیشتری بدهد گاودار را بیشتر سودمند می سازد . لبنیات گاومیش برای رشد و استخوان بندی کودک مناسب است زیرا استخوان ها در دوران کودکی و نوجوانی شکل می گیرند و همانطور که می دانید تمام خانواده ها به سلامت کودکشان اهمیت می دهند پس بهتر است روزانه به آنها شیر گاو یا گاومیش بدهید تا در زمان آینده استخوان بندی محکمی داشته باشند و دچار پوکی استخوان نشوند.

خریداران گوشت گوسفند زنده می توانند در صورتی که به این حجم از گوشت یک گوسفند کامل نیازی ندارند آن را با چند خانواده دیگرشریک شوید و با این کار هم هزینه آن ها پایین تر می آید و هم می توانند هر ماه گوشت تازه تری داشته باشند. 1-کم کردن مشکلات گله : از نظر عواملی که سبب کاهش حجم شیر و هزینه های اضافی درمان ٬ کاهش کیفیت شیر ٬ کاهش راندمانها و رعایت نشدن استانداردها میگردد .

برای وی تولید مزاحمت کردن اشکال تراشی کردن : هر خری در خرمنش میکرد گاو کشته را هرگز سگان ندهند داو . تنفس گوساله را میتوان با خارج ساختن مواد موکوسی موجود در داخل سوراخ های بینی ، وارد کردن کاه و یا انگشت به داخل سوراخ های بینی و استفاده از تنفس مصنوعی تسهیل کرد . در ویدیو فوق خصوصیات ظاهری این نژاد پرسود را مشاهده خواهید کرد. آگاو (Agave) از کلمه یونانی Agavos به معنی تحسین آمیز مشتق شده است و علت انتخاب این نام برای اینگونه شاید این باشد که گیاه بزرگ و تحسین برانگیزی است و وقتی به گل می نشیند واقعاٌ زیبا و دیدنی می شود ، بطور کلی باغبانها در ایران به این گیاه آگاو می نامند.برخی مناطق دنیا به علت شباهت ظاهری آن به Aloe ( گیاه مولد صبر زرد از تیره لاله ) به غلط Aloes می گویند.

آنالیز غنی­سازی ژنی با استفاده از بسته نرم افزاری goseq برنامه R و شناسایی عملکرد بیولوژیکی ژن­های نزدیک در مناطق انتخابی کاندیدا از طریق پایگاه­های برخط GO، KEGG و Panther انجام گردید. برای برآورد مولفه­ های واریانس و ارزش ­های اصلاحی صفات تولید شیر با روش حداکثر درست ­نمایی محدود شده براساس مدل دام تک صفتی، از نرم ­افزارDMU استفاده شد. میش این نژاد، در صورت مدیریت درست خوراک به راحتی از قبل شیردهی به برههای خود بر میآید و به ندرت و در زایشهای ۵ قلو به بالا فقط نیاز به کمک دارد. اما باید گفت که با توجه به ژن خاص این نژاد، برای تولید شیر و افزایش وزن نیازی به صرف هزینه زیاد ندارد و می تواند با رژیم معمولی و مواد غذایی مناسب هم وزن بالایی به خود بگیرد و هم تولید شیر روزانه قابل قبولی داشته باشد.

گاوهای هلشتاین مورد آزمایش در دومین دوره شیردهی و بالاتر خود بودند و یک گروه، جیره شاهد دریافت میکردند (جیره پایه با نسبت سه چهارم به یک اسید آمینه لیزین به متیونین) و یک گروه جیره مکمل شده با متیونین محافظت شده در شکمبه (با تغذیه یک جیره پایه باضافه 0.08 ماده خشک جیره متیونین محافظت شده با نسبت 2.9 به 1 لیزین به متیونین) دریافت کردند که از 28 روز قبل از زایمان گاوها تا 73 روز پس از زایمان ادامه داشت.

نتایج این مطالعه نشان داد که این ناحیه از ژنوم در گاوهای مورد مطالعه چند شکل بوده و تکنیک SSCP توانایی شناسایی چند شکلی ها را دارد. با وجود اینکه نظریه های مختلفی در مورد نحوه واکسیناسیون گوساله های تازه متولد شده وجود دارد از جمله این که بهتر است گوساله ها را در همان ابتدای تولد واکسینه نکرد و بعد گذشت مدتی این کار را انجام دارد اما به هرحال بهتر با مشورت دامپزشک حتما صورت گیرد . سه شب از خود گذشتگی دارد آقا میتواند ا زخود بگذرید، میتوانید بدنیا اعلام کنید کهما یک ملت آزادی هستیم روی طلا داریم راه میرویم فقر وبیچارگی بدبختی مملکت برای اینکه که ما از این نعمای الهی و این اندوختههای زیر زمین و روی زمین بهره مند شویم و باین صورت در آمدیم، سه چهار شب قبل رفتم در مغازه پارسی خدایا من خیلی میروم آنجا هر کس در ایران است باهاش رفیقم میروم آنجا، سه نفر آدم آمدند آن تو پول مطالبه کردند برای شام در عباراتشان احساس کردم خراسانیند از آنها پرسیدم اهل کجا هستید گفت اهل کاشمرم آقای عماد تربتی، گفت اهل کاشمرم گفتم ماشاء الله باین جوانی و باین رعنائی چرا آمدهای گدائی میکنی چرا دست در یوزگی دراز میکنی گفت آقا یک عدهای آمدند آنجا بما گفتند پا شوید بروید تهران روزی ۴۵ ریال بهتان حقوق میدهند ما آمدهایم این جا حالا گرسنهایم آیا کاشمر خراسان که باین صورت در آمده آذربایجان این ملت زنجان، کردستان، جنوب ایران، تمام ارکان ایران که باین فقر و مسکنت و بدبختی در آمده ایا این طبیعی است بذلت پروردگار طبیعی نیست نمیتوانم صحبت کنم نه باید بگویم هر که میگویم هر چه میگویم برای رضای خدا میگویم.

الان هم اداره شهربانی و دولت میریزند توی خانههای مردم و چاپخانههای مردم میروند روزنامههای مردم را ضبط میکنند مطابق کدام قانون است که دولت و شهربانی اینکارها را میکنند آقا این مملکت که ۴۳ سال از مشروطیت آن میگذرد پس از اینکه در حدود شاید نصف جامعه بشر منحرف شدهاند نتیجه سیاست دولت ایران این میشود که آن حق اولیهای که برای تمام افراد مردم در صد سال در صدو پنجاه سال قبل معین شدهاست در ایران هنوز برای ملت ایران قائل نیستند علت اینکه مطابق اصول قانون اساسی من و امثال من در خانه خودمان نباید بتوانیم مصون بمانیم برای چیست؟

پرورش گوساله های بالاتر از یک سال آسان و کم هزینه است ، زیرا در این سن شکمبه حیوان رشد کافی یافته و به آسانی می تواند انرژی و پروتئین لازم از علوفه خشک ، سیلو ، یا مرتع به دست آورد . موازی بودن آن با سطح خاک در حد دید چشم برای تراز بودن عرض کافی است. دولت کارهایی برای حل مشکلات انجام داده است. گاهی زمین به قدری سفت بود که گاوها برای شخم زدن رام نمی شدند همین موضوع منشأ ضرب المثلی شده است بدین مضمون: “یِر بَرک دی اُکوز اُکوز دَن گوروری” یعنی زمین سفت است هر گاوی سختی کار را از گاو دیگر می داند.

در این تحقیق، به منظور شناسایی چند شکلی ژن STAT5A از 100 راس گاو نژاد هلشتاین و سیمنتال خون گیری شد. علاوه بر این، در مطالعه حاضر مقایسه فراوانی های آللی و ژنوتیپی بین نمونه های تعیین ژنوتیپ شده در گاوهای نژاد هلشتاین و سمینتال اختلاف آماری معنی داری نشان نداد. در این مطالعه دو ژنوتیپ AAبا فراوانی 82/0، 76/0 و ژنوتیپ AB با فراوانی 18/0 و 24/0 به ترتیب در گاوهای هلشتاین و سیمنتال مشاهده شد. نژاد گاو هلشتاین ، از خاص ترین و پرطرفدارترین نژادهای شیری در جهان محسوب میشود.

بدین منظور، مطالعه پویش ژنومی از 1092 رأس گاو هلشتاین و رکورد مرتبط با تولید شیر، درصد چربی و امتیاز سلو­ل­های بدنی در برنامه Plink ارزیابی شد. نتایج تحقیق حاضر روی گاوهای هلشتاین استان اصفهان نشان داد که کاهش سن اولین زایش می­ تواند موجب افزایش تولید شیر، چربی و پروتئین و کاهش روند ژنتیکی این صفات گردد. هدف از تحقیق حاضر، بررسی اثر سن اولین زایش بر صفات تولیدی و برآورد مولفه ­های واریانس و روندهای ژنتیکی و فنوتیپی این صفات در کلاس های مختلف سن اولین زایش گاوهای هلشتاین استان اصفهان بود.

سن اولین زایش گاوها که بین 20 تا 36 ماهگی بود به سه کلاس (20/5-23، 5-23/26، 26≤ ماه) تقسیم شد. بیش ­ترین میانگین ارزش ­های اصلاحی صفات تولید شیر مربوط به کلاس ­های اول و دوم سن اولین زایش بودند که با کلاس­ سوم تفاوت معنی ­دار داشتند. مقدار وراثت­ پذیری این صفات به ­ترتیب 0/008±0/12، 0/008±0/34 و 0/012±0/23 برای کلاس اول، 0/005±0/14، 31/005±0/0 و 0/007±0/23 برای کلاس دوم و 0/006±0/11، 0/008±0/24 و 0/011±0/21 برای کلاس سوم برآورد شد. وراثت پذیری قد 5/.- 4./. است .

دیدگاهتان را بنویسید