پنچ حوزه آبی در کشور

زمانی که روده بزرگ کشیده شود شبیه به قد یک بزرگسال کوتاه قامت است. خرید از مرکز خرید بزرگ و لوکس بام لند یکی از این لذت هاست. آرال در گذشته 68 هزار کیلومترمربع مساحت داشت، اما آب آن از دهه 1960 میلادی به تدريج کم شد تا اینکه در نهایت دریاچه به چهار دریاچه کوچکتر تقسیم شد. پس از ملک قاسم میرزا، امتیاز کشتیرانی در دریاچه ارومیه به پسرش امامقلی میرزا رسید که ناوگان تجاری اش شامل سه کشتی بادی با کف مسطح بود که هر یک با یک دوجین خدمه ظرفیت حمل بیست تن بار داشتند. در دههٔ ۱۹۷۰ میلادی این رقم به ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر و در دههٔ ۱۹۸۰ میلادی به ۸۰ تا ۹۰ سانتیمتر رسید.

کم خونی، مشکلات تنفسی، بیماری های کلیوی در منطقه اطراف دریاچه آرال در دهه ۱۹۸۰ اپیدمی شد. ۹۰ درصد دریاچه آرالِ ازبکستان یکی از چهار دریاچه بزرگ جهان خشک شده است. یکی دریاچهٔ آرال شمالی، دو دریاچه در شرق و غرب دریاچهٔ جنوبی پیشین و یک دریاچهٔ کوچک بین دریاچه شمالی و جنوبی، که همگی در مجموع ۱۰ درصد مساحت اصلی دریاچه را داشتند. برنامه نجات پیچیده نبود: ساختن سدی که قسمت باقیمانده دریاچه در شمال را برای همیشه از بخش جنوبی جدا کرد. «خدیجه گلین مقدم» فعال محیط زیست و معاون مدیرکل برنامه ریزی و امور پژوهشی دانشگاه فرهنگیان در گفت و گو با «مرور» مهمترین دلیل این مخالفتها دریاچه بودن کاسپین میداند .

اهداف اصلی برنامه بر حفاظت از محیط زیست در زمینه تغییرات آب و هوایی، بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی و زیست محیطی در این منطقه و کاهش تأثیرات منفی ناشی از آن است. حفر کانال های مصنوعی منطقه، باعث تغییرات اساسی از پیامد های غیر منتظره آب و هوایی تا مشکلات بهداشتی شده است. برایند دو عامل عدم مدرنیزاسیون و میزان تقاضای مصنوعی و ثابت، باعث شد که خانواده های کشاورز برای افزایش بهره وری، تعداد فرزندان خود را برای کار در مزرعه افزایش دهند. خشک شدن آب دریاچه کویر نمکی را باقی گذاشت که کار کشاورزی را برای مردم محلی بسیار دشوار کرد.

اما در چند ماه اخیر این تصمیم گرفته شده است که نقشه دوم با تاخیر اجرا شود و به جای آن میزان آبی که از سیر دریا به دریاچه آرال وارد می شود افزایش پیدا کند. در این بین کارشناسان هم نظارت بر این امر را بر عهده گرفتند که میزان جریان آب از سیردریا به آرال که در زمان شوروی به شدت کاهش یافته بود، بار دیگر افزایش پیدا کند.

پس از دو دهه جنگ و خون ریزی در افغانستان و به واسطه نبود یک حکومت مرکزی قدرتمند در این کشور، حتی بر خلاف جریان این معاهده یک سد با عنوان «کجکی» و با ظرفیت ۱۸۰۰ میلیون مترمکعب بر روی رودخانه هیرمند ساخته شد تا میزان حق آب ایران از هیرمند بیش تر کاهش پیدا کند. در نبود حاکم شهر -شاهزاده ملک میرزا قاسم- بیگلربیگی نجف قلی خان افشار بر ارومیه حکم میراند.

در سال ۸۰۲ ه.ق امیر تیمور طایفه اوصانلو افشار را به منظور سرکوب کردها و عشایر شورشی ارومیه روانه آن نموده و گرگین بیگ اوصانلو را به حکومت ارومیه منصوب نمود وی در قریه توپراق قلعه که اکنون دهکدهای در ربع فرسخی شمال قلعه ارومیه قرار دارد و در آن وقت حاکمنشین بوده نزول کرد بعد از وفات او الامه سلطان پسرش به جای پدرش نشست و به مدت ۳ سال شهر ارومیه از تحمیلات دیوانی معاف داشت و بعد از وی برادر کهترش یادگار سلطان اوصانلو افشار به جای برادر کهترش حکومت ارومیه را به دست گرفت نیکتین تعداد حکمران افشار اوصانلو را در این دوره ۶ نفر ذکر نمودهاست.

طوفان روز گذشته از ساعت ۱۱ صبح آغاز شد که حدود ۷ ساعت ادامه داشت. این دریاچه همچنین از طریق رود ولگا و کانال کانال ولگا-دن به آبهای آزاد متصل شدهاست. دریاچه آرال در مرز قزاقستان و ازبکستان در آسیای مرکزی قرار داشته و در کنار دریاچههای دیگری چون دریاچه بایکال در سیبری، دریاچه اوتسو در ژاپن و دریاچه اوکیجوبی در ایالاتمتحده آمریکا در فهرست بزرگترین دریاچههای جهان قرار دارند که از سال 2001 میلادی مراقبت از آنها در دستور کار سازمانهای حفاظت از محیطزیست قرارگرفته است. ژاپن و کشورهای اسکاندیناوی در معرض طوفان نمک قرار دارند. آبشار دارنو و دریاچه فراخین هم که با فاصله کمی از هم قرار دارند از جمله دیدنیهای نوشهر هستند.

خاصیت دیگر این دریاچه وجود 20 میلیون تن یون منیزیم است که کارکرد مؤثری در صنایع نسوز دارد. خرداد:در کنار دریاچه ارومیه، چندین دریاچه دیگر نیز در سراسر دنیا متاثر از اعمال انسانی در حال خشک شدن هستند. آب این دریاچه با PH از نوع آب های کلرید سدیم، منیزیم، سولفات و در حالت زیرقلیایی است البته گل دریاچه ارومیه خمیری سیاه رنگ و از دسته گل های کلروره است که دارای خاصیت درمانی برای بیماری های روماتیسم، آرتروزاست. و آب های جاری با سرعت به دریای خزر می ریزند .

فاکتورهایی که به کاهش سرعت پایین رفتن آب انجامید می توانند افزایش نمک آب و کاهش سطح دریاچه باشند، که هر دو میزان تبخیر را کاهش می دهند. تبخیر آب باعث می شود که میزان شوری در عمق دریاچه کمتر می شود و در نتیجه، آب سریعتر گرم می شود. در زمستان، بسیاری از ساکنان دهات، با پر کردن جیب در جریان کار از عناب استفاده میکنند؛ چون با انرژی است، لذا علاوه به گرم کردن، انرژی زودرس آن، باعث تقویت عضلات می گردد. زومیت یک سایت تخصصی در حوزهی فناوری است، خواهشمند است از بحثهای سیاسی در بخش دیدگاهها پرهیز کنید.5.

ما از آب برای نوشیدن، تهیه غذا، تولید انرژی، تولید محصولات، استخراج مواد معدنی خام از زمین و هر چیز دیگری در این میان استفاده میکنیم. زندگی گیاهی بیش از چهل درصد در منطقه کاهش یافت و شش میلیون هکتار زمین زراعتی نابود شد. تبخیر شدید باعث شده طوفان نمک 80 درصد از سرزمین های ازبکستان را به بیابان تبدیل کند. به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، با خشک شدن ۹۰ درصد دریاچه آرال واقع در کشور ازبکستان، هزاران کشاورز و ماهیگیر که در روستاهای اطراف دریاچه زندگی میکنند، بیکار شدهاند.

دیدگاهتان را بنویسید