چگونه یک گاوداری بزنیم ؟

کیانمهر، م.، حسن بیگی بیدگلی، س.، خزایی، ج.، 1387. مقایسه عملکرد گاوآهن دو طرفه مستطیلی سه خیش با گاوآهن برگردان دار یک طرفه سه خیش. آهنی که با آن زمین را شیار میکنند؛ گاوآهن. نکته عجیب آنکه برخی مواقع دانشجویانی که اصولاً یا توانمندی کار و فعالیت در زمینه دامهای بزرگ را ندارند و یا اصلاً تمایلی به این کار ندارند یا در رقابت با سایر دوستانشان به این تجربه هیجانانگیز مبادرت میورزند و یا به اجبار اساتید تحت آموزش قرار میگیرند و عدهای هم در این بین ظاهراً اینکار را لذتبخش دانسته و مکرر انجام میدهند و عجیب آنکه در پایان لمس رکتال هم نمیدانند چه چیزی را از طریق راستروده حیوان لمس کردهاند و نصیبی جز مدفوع و گرمای روده گاو نبردهاند!

در این جستار، نگارندگان با توجّه به کارکرد سه دستة بینامتنیّت، برای دستة اوّل بینامتنیّت آشکار، دستة دوم بینامتنیّت پنهان و دستة سوم بینامتنیّت ضمنی را به کار میبرند، چون اعتقاد دارند واژههای بینامتنیّت صریح و بینامتنیّت غیرصریح زیاد واضح نیستند. گیاه آگاو برگ خنجری به عنوان گیاهان شاداب با برگ های بزرگ خاردار، شناخته می شوند. در این نوشته شما را با خصوصیات ظاهری و رفتاری خروس لاری و در کل خروس جنگی ها آشنا خواهیم نمود، سپس به معرفی مهم ترین و شناخته شده ترین نژاد های آنها خواهیم پرداخت. فرهنگ­فر ه و رضایی ه، 1383. مطالعه ژنتیکی صفت تولید شیر در آزمون ماهیانه گاوهای هلشتاین ایران با استفاده از مدل رگرسیون تصادفی.

منظور میزان انحنای پاها در ناحیه مفصل خرگوشی است . درHigh pin سخت زایی راست شدن پاها ٬ کشیده شدن دم به طرف بالا ٬ فشار به کمر ٬ استرس به گاو را خواهیم داشت . در بین اقلام گاوداری­ های صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به قلم “گوساله نر زیر چهار ماه” (٢١.٧ درصد) و بیشترین آن مربوط به قلم “گاو حذفی” (٦٨.٨ درصد) است. دادپسند طارمسری م، 1378. مطالعه روند تغییرات ژنتیکی صفات تولیدی در گاوهای هلشتاین ایران.

سیددخت ع، اسلمی­نژاد ع ا، طهمورث­پور م، نعیمی­پور ح، مهدوی م و ضابطیان حسینی م، 1391. برآورد روند ژنتیکی صفت تولید شیر 305 روز گاوهای هلشتاین ایران با استفاده از مدل روز آزمون با تابعیت تصادفی. با توجه به اینکه گاوهای بومی از جمله گاوهای سیستانی عادت کرده اند که در موقع شير دوشی حتما” گوساله نزد مادر باشد تا با خوردن شير اوليه توسط گوساله و يا با سر زدن به پستان ، مادر را تحريک کرده تا از اين طريق ترشحات هورمونی جهت ترشح شير صورت گيرد .

در موقع خوراک که گاوها یورش می آورند باید دقت کرد که کلیه گاوها کنار آخور حاضر باشند . برگ های سبز باریک با تارهای سفید در حاشیه برگ. گاو های درشت جثه چیره، ممكن است از سواری گرفتن گاوهای زیردست(Subordinate)با جثه كوچك، جلوگیری كنند، هر چند كه در برخی پژوهش ها، رابطه ای بین درجه اجتماعی(Social Rank) و بسامد سواری از نظر تعداد سواری داده شده و تعداد سواری گرفته شده، مشاهده نشده است. تلیسه ­های هلشتاین را می­توان در 13 ماهگی، هنگامی که وزن آن ها حدود 360 کیلوگرم است، باردار نمود.

از جمله مهم ترین موارد می توان به سالم و بهداشتی بودن دام، مقدار وزن و بازدهی لاشه گوشتی، جنسیت، نژاد و … در اروپا به گاو هایی که اجداد اروپایی دارند فریزین و به گاو هایی که اجداد انها از امریکای شمالی است هلشتاین می گویند.هلشتاین بزرگترین و پر تعداد ترین نژاد شیری دنیا می باشد.گاو های هلشتاین به بیشترین تولید کننده شیر با کمترین درصد چربی شهرت یافته اند.

ارتفاع کناره این سوله ها اصولا ۵ متر میباشد و سقف آن با شیب ۳۳٪ طراحی میشود که بحث تهویه به خوبی انجام گردد، که البته همین امر باعث کاهش هزینه ها هم میشود و عملا با توجه به تهویه خوب راندمان بهره بری را هم افزایش میدهد. معاون اول که با رئیس جمهور در ارتباط است در این جلسات شرکت میکند و این اتفاق مثبتی است. از دیگر امکانات مجموعه می توان کارخانه خوراک با ظرفیت تولید روزانه ۶۰ تن خوراک دام، ۶ سیلو جهت نگهداری بیش از ۵۰ هزار تن علوفه ذرت، ۳ سوله درخصوص نگهداری علوفه یونجه و ۲ انبار نگهداری غله و مواد خوراک نام برد.

اگر بخواهیم معروفترین گاوهای شیری که قابلیت وزن گیری بالایی نیز دارند را نام ببریم، بدون شک گاو هولشتاین یکی از گزینههایی است که باید در لیست نامبردهها باشد. ساقه آگاو داراي شيريني است كه پس از گرفتن شيره , آن را تبخير و تلغيظ نموده و به شكل شربت شيرين غليظي به نام عسل ماگي در بازار عرضه مي نمايند . شیر و فرآورده های لبنی در سراسر جهان متقاضی های زیادی دارد و امروزه بخش صنایع لبنی یکی از جذاب ترین و پر رونق ترین بخش ها کسب و کاری در سرتاسر جهان می باشد . از طرف دیگر وضعیت فیزیولوژیکی حیوان در این دوره ازجنبه های حائز اهمیت می باشد که شامل توانائی جذب مولکول های درشت ایمنوگلوبین در روده، توانائی هضم بالای چربی و ساکارید ها بدون عارضه ی متابولیسمی، مستعد بودن حیوان به عفونت های روده ای و اسهال و تغییرات معنی دار در شکل، حجم و ترکیب مواد مغذی و عادت یافتن سیستم بدن با آن می باشد.

۸. قبل از رفتن به رختخواب با آب گرم حمام کنید. شکم اول 49 تا 50 سانتی متر و شکم دوم 54 سانتی متر به بالا می باشد . بهترین فاصله 5 تا 7 سانتی متر بالای مفصل خرگوشی است .نمره مطلوب 5 می باشد . Pinset در تلیسه ها (.)بهترین است .یعنی High pin باشند . زمان مناسب سم چینی در هنگام خشکی یا کاهش تولید (زیر 20 کیلو شیر ) می باشد .

آیا دیده اید گاوی زیر آب گاو دیگری را پیش صاحبش بزند؟ تا حالا دیده اید گاوی خط چشم بکشد؟ گاوی دیده اید که سر کوچه بایستد و مزاحم ناموس مردم شود؟ تا حالا شما گاو بیکار دیده اید؟ گاوها حیوانات مفیدی هستندو انگل جامعه نیستند.شما تا کنون یک گاو معتاد دیده اید؟ شما تا حالا دیده اید گاوی دماغش را چسب بزند؟ فاصله انتهای کف پستان را از مفصل خرگوشی در نظر می گیرند .

بیشترین نقش در اصلاح سم مدیریت می باشد . مدیریت گوساله ها در سه ماه اول بسیار مهم است زیرا در این مدت حیوان دوره ی تولد، ارتبات با محیط مصرف آغوز وشیر خوارگی را تجربه می کند. یک فرش کهنه تنها وسیلهای است که برای معرکه خروسها لازم است و این زبانبستهها روی فرش با هم گلاویز میشوند تا پس از پریدن اگر روی زمین بیفتند، به دلیل سنگینی بدنشان آسیب نبینند. از آنجایی که این گیاه کند رشد است، نیاز به تعویض گلدان سالیانه نمیباشد. اگر علایم بسیار شدید یا غیر طبیعی باشند، عکسبرداری و یا سایر روش های آزمایشگاهی به منظور بررسی وجود سایر بیماری های ریه یا حلق نیز درخواست خواهد شد.

یكبار تزریق كورتیزول (تا ۲۰۰ میلی گرم) به تلیسه های تخودان برداری شده ای كه استرادیول دریافت كرده بودند، تاثیری بر ویژگی های فحلی نداشت. این گاو که به لحاظ شکل ظاهری متفاوت از همنوعان خود است از نژاد، گوشتی بوده که با شرایط تندبادها، کم آبی و طوفان های شن سیستان سازگار است. حتما با اشراف به این قضیه سعی کنید از مراکز معتبر اقدام به خرید گوسفند زنده نمایید. نمره مطلوب برای این صفت 8و9 می باشد .

او میگوید: «من برای بزرگ کردن هر خروس لاری دهها میلیون خرج میکنم و میلیونها قیمت دارند، اما وقتی خروسهایم زخمی میشوند، بیشتر از آنکه غم ضرر و زیانم را بخورم، دلم به حال حیوان میسوزد. فاصله بین دو چین خوردگی پستان در دو طرف پاهای حیوان مورد نظر است هرچه این فاصله بیشتر باشد بهتر است . 2. در طول سال از برنامه ی تغذیه ای که اقتصادی و متعادل شده باشد و بتواند نیازهای حیوان را برآورده نماید استفاده کنید. فرهنگ­فر ه و نعیمی پور یونسی ح، 1386. برآورد پارامترهای فنوتیپی و ژنتیکی صفات تولید و تولید مثل در نژاد گاو هلشتاین ایران.

از اينرو کمتر از مرغهاى اين نژاد براى جوجهکشى طبيعى استفاده مىشود و بيشتر مرغداران براى زياد نمودن اين نژاد تخممرغهاى مزبور را در زير مرغهاى نژاد ديگر مىخوابانند و یا از ماشينهاى جوجهکشى براى توليد جوجه در اين نژاد استفاده مىکنند. همانطور که ذکر گردید ازنظر ظاهری و ساختاری تفاوت عمدهای بین ساختمانهای شیری و گوشتی وجود دارد اما اصول ساخت آنها یکی است؛ اما آنچه در اصول احداث ساختمان گاوهای گوشتی بایستی بهدقت در نظر گرفته شود پیادهسازی سیستم تهویه مناسب و کارآمد است زیرا تهویه و جریان هوا تأثیر مستقیم بر میزان مصرف خوراک، بیماریها و درنهایت رشد گاوهای گوشتی خواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید