گاو سیستانی – ایران پخت

نوآوری اصلی این آهنگر خوشفکر و خلاق، بهکارگیری اصل استانداردسازی در طراحی گاوآهن بود که باعث پیشرفت چشمگیر این ابزار کشاورزی شد. در صورتی که گاوآهن برگردان دار یک طرفه صحيح تنظیم شده و با سرعت مناسب کشیده شود، تمام لایه های برگردان شده یک شکل اند و سطح شخم نسبتأ هموار خواهد بود. صرف نظر از اینکه مدیریت گاو شیری چگونه بوده است، برای گاوهای مدرن امروزی، در زمان زایمان، هم وضعیت انرژی و هم وضعیت پروتئینی در شرایط موازنه منفی خواهد بود (به لحاظ سطح تولید بالا).

طرز تهیه این دمنوش به این صورت است که باید دو قاشق غذاخوری از گل گاو زبان را به همراه سه قاشق غذاخوری عرق بهارنارنج در آب جوش دم کنید. ۶- از TMR گاوهای خشک و تازه زا نمونه بگیرید و آن را آنالیز کنید و بین مقدار برنامه ریزی شده و ارائه شده مقایسه نمایید. وی بیان داشت: به دلیل اهمیت این نژاد در معیشت سیستانی ها از حدود 10 سال پیش از سوی دفتر مقام معظم رهبری و کمک سازمان برنامه و بودجه، اعتباری برای نجات این دام سنگین در اختیار موسسه علوم دامی کشور قرار گرفته است.

این نژاد در نوع ریشدار و بدون ریش یافت میشود و تفاوتهای واضحی بین این دو جنس نر و ماده وجود دارد. ۴- نیتروژن اوره ای شیر نیز معیاری با ارزش است که برای تشخیص وجود هرگونه اختلال تغذیه ای می تواند به کار رود. کل باکتری ها و تعداد کل کلی فرم آب مصرفی نیز باید اندازه گیری شود. ۲- pH همه مواد خوراکی سیلو شده و آب مصرفی باید اندازه گیری شود. به علت کیفیت و طعم خوبی که نان وایقان داشت اکثر اهالی این دو شهر نان مصرفی خود را از وایقانی ها تهیه می کردند.

۲- مایکوتوکسین های علوفه، غلات، و جیره کاملا مخلوط را اندازه گیری کنید. ۶- مقادیر خوراک های کپکی حاوی مایکوتوکسین ها را حذف کنید یا کاهش دهید. ۱- اعمال مدیریتی کنونی در کنترل بیماری ها، تشخیص فحلی، روش تلقیح، و نگهداری اسپرم را بررسی کنید. ۸- بررسی کنید تا گاوها به مقادیر زیاد سیب، ذرت سیلو شده سبز-برداشت شده، دانه های سمی و علوفه در حال داغ شدن دسترسی نداشته باشند. ماده گاوها ، جذابیت جنسی كمتری برای دیگر گاوهای گروه دارند اما بندرت به سوی آنها می روند و یا در زمان فحلی تمایل به سواری گرفتن دارند. بهای تمام شده داراییهای مولد به عنوان هزینههای سرمایهای تلقی و با در نظر گرفتن ارزش لاشه (کشتار) بطور منظم مستهلک میگردد .

هزینه استهلاک گله مولد شیر بر اساس مبالغ استاندارد ، به حساب تعدیلات گله شیری بستانکار می گردد. زیرا یکی از وظایف و اولویت هر گله دار یا دامدار این است که ابتدا نگهداری را شرط اول خود بداند، بدین ترتیب برای پیشگیری از بیماری ها باید بهداشت و واکسیناسیون در مواقع مناسب انجام شود تا تلفات کمتر و یا به صفر برسد. معمولا یک دوز مصرف دگزامتازون توصیه می شود، چرا که نتایج طولانی مدتی را به همراه خواهد داشت. توصیه می شود که سطوح اجسام کتونی شیر به جای اجسام کتونی ادرار اندازه گیری شود. ۱- سطوح اجسام کتونی هر دامی می تواند کنترل شود.

این گوسفند در هر دوره زایش قادر است 6 بره را به دنیا بیاورد. ۳- آلودگی باکتریایی و محتوای مواد معدنی آب را بررسی کنید. سطوح گوگرد، کلر، پتاسیم و سدیم را در همه مواد خوراکی بررسی کنید. اگر همه موارد فوق امکان پذیر باشد، مصرف علوفه را بیش از کنسانتره ترغیب نمایید. به عنوان یک توصیه نباید بیش از ۳۰ درصد ماده خشک به گاوهای انتظار زایش کنسانتره بدهید (البته ممکن است همه موافق با این توصیه نباشند). ۱- هنگامی که کیست تخمدانی در گاوها بیش از ۱۵ درصد و در تلیسه ها بیش از ۵ درصد باشد باید نگران شد و معاینه را شروع کرد.

۵- از تغذیه بیش از حد غلات پیش از زایش اجتناب کنید. از جیره های با کلسیم بیش از حد یا کمتر از حد مورد نیاز اجتناب کنید. توصیه می گردد از گاوهای خشک (Far off) و انتظار زایش (Close up) و گاوهای تازه زای بیش از ۳ هته شیردهی نمونه گرفته شود. گاوهای تازه زا نیز نباید بیش از ۵۰ تا ۵۵ درصد از ماده خشک مصرفی کنسانتره مصرف کنند.

۷- کاهش بیش از حد در شیر تولیدی، ناتوانی در رسیدن به تولید بالا در پیک تولید و به طور کلی تولید پایین تر از حدی که سطح تغذیه و ژنتیک گله نشان می دهد. ۲- وقتی تب شیر در گله مشکل ساز است از نمک آنیونی استفاده کنید. ۵- اگرخوراک زدگی مشکل کل گله است، دادن پروفایل تست ضروری می شود. در گله هایی که به طور مزمن با این مشکل درگیر هستند از غلاف دوبل برای تلقیح استفاده کنید. ۳- BCS گله را ارزیابی کنید. بایده همه ببینیم علت اینکه در خارج منعکس میکنند که آن اقلیت است و آن اکثریت اینها را باید پیدا بکنیم بنده در ناصیه دولت حاضر …

در این سال دولت برای مهار گرانی دام و گوشت قرمز نسبت به واردات دام از سایر کشور ها اقدام کرد تا با تنظیم بازار، قیمت ها کنترلی شوند. به نام خدا نکاتی در مورد نژادهای گاو : گاو : در 4000 سال قبل و در کشور مصر اهلی شد . نوع دیگر مصرف این گیاه، مصرف دانه یا بذر گل گاو زبان است. اقلام خوراکی می تواند شامل علوفه متفاوتی نظیر علف خشک یا کاه، استارتر گوساله، یا دانه غلات باشد. ۱- جیره را از لحاظ پروتئین خام، پروتئین محلول مصرفی، پروتئین عبوری، علوفه و NDF، کلسیم، منیزیم، سدیم و کلر مصرفی هم برای گاوهای خشک و هم شیرده متوازن کنید.

۱-بهداشت خوب را در محوطه زایش و در طول ۷۲ ساعت پس از زایمان رعایت کنید. ۴- از خورانیدن خوراک هایی که به صورت غیر طبیعی تخمیر شده اند برای ۲ هفته پیش تا ۶ هفته پس از زایش اجتناب کنید. ۲- از خورانیدن مقادیر زیاد کنسانتره به گاوهای خشک و آنهایی که اخیرا زایش کرده اند بپرهیزید. ۳- از جوش شیرین در جیره گاوهای شیری استفاده کنید (به ویژه در گاوهایی که اخیرا زایش کرده اند).

دیدگاهتان را بنویسید