گاو – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

در گاوداری در ساعات اولیه صبح و ساعات سرد عصر کنترل گاو ها برای فحلی صورت می گرفت . عمق کار را کم و سرعت را بیشتر کنید و زود به زود کار را متوقف و خاک چسبیده به صفحه را پاک کنید، پس از رفع این مشکل و ایجاد نچسبی مطلوب، پیش برها را به حالت اصلی برگردانده و با رعایت سرعت و عمق معمول سایر تنظیم ها را دوباره کنترل نمائید. عدم کنترل جیره مصرفی در دوره خشکی، باعث چاق شدن دام ها و قرار گرفتن در شرایط نامطلوب کتوز و کبد چرب می شود. غذای فینیشر برای تولید گوشت مورداستفاده قرار میگیرد و این ماده تا ۶ هفته مانده به زمان کشتار، در اختیار مرغها قرار میگیرد.

درواقع وجود سینههایی با جایگاه مناسب و محکم باعث شده که بعد از چند دوره شیردهی هنوز هم محکم بماند و ستون و اسکلت محکم و لگن پهن و مستحکم باعث شده که این حیوان هم قادر به تولید شیر با کیفیت بالا و هم گوشت مناسب باشد. در مورد مصرف خوراک جهت شیردهی نیز مشاهدات تحقیقی بیانگر این نکته هستند که گاومیش در دمای 32 درجه سانتی گراد از لحاظ اشتها شدیداً اٌفت دارد. یکی از هزینههایی که در مورد احداث گاوداری شیری و شروع به کار باید در نظر بگیرید و آماده آن باشید بحث بیماریهای دام و داروها و واکسیناسیون دامها است.

با رشد سم ها و کج و معجوج شدن آن مخصوصا در فصل زمستان ، گاو شیری دچار ناراحتی شده و هم در راه رفتن احساس نارحتی کرده و هم میزان تولید شیر روزانه آن به طور قابل توجهی کاهش می یابد . اما باید گفت که با توجه به ژن خاص این نژاد، برای تولید شیر و افزایش وزن نیازی به صرف هزینه زیاد ندارد و می تواند با رژیم معمولی و مواد غذایی مناسب هم وزن بالایی به خود بگیرد و هم تولید شیر روزانه قابل قبولی داشته باشد.

طبق تعاریف سنتی و رسم چند صد ساله مردم اسپانیا برای اجرای این مراسم باید سه نفر به عنوان ماتادور یا گاو باز به نبرد با شش گاو بروند. این دام به عنوان یکی از بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در جهان شناخته می شود که با ثبت رکورد های تولد 9 بره در روسیه در یک زایش و 7 بره در یک بار زایش در آمریکا، موفق شده است تا نام خود را به عنوان بهترین نژاد در این رابطه ثبت نماید. گاوی که انساب آن را میتوان تا گاوهای پایه ردیابی نمود به عنوان گاو نژاد اصیل می شناسند .

درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . همچنین درصورتی که دراز شدن سم به صورت غیر طبیعی درآید ، کم کم کف سم جلو افتاده و دام روی قسمت مفاصل و استخوان های قسمت بندهای استخوانی راه می رود و در اینصورت بافت های پوششی و مفاصل و استخوان های سم آب دیده و عوارض حاصله ممکن است ، منجر به افتادن سم شده و یا دکتر دامپزشک برای اصلاح سم و رفع عفونت ، مجبور به قطع قسمتی از آن گردد .

علی هذا توصیه می شود ، که در گاوداری ها مخصوصا گاوداری های بزرگ ، یک نفر کارگر ورزیده برای مراقبت سم ها اختصاص داده شده و با سم تراش و پنس های مربوطه ، قبل از این که دراز شدن سم به مراحل خطرناک برسد ، سم ها را تراش داده و اگر در کف سم میخ یا ریگ یا عفونت وجود دارد ، با نظر دکتر دامپزشک ، به مداوای آن مشغول شود . هزینه احداث یک واحد گاوداری به عوامل مختلف چون متراژ واحد تولیدی،تعداد و نوع و نژاد گاوهای خریداریشده در آن بستگی خواهد داشت.

ازآنجاییکه شما با یک موجود زنده سروکار دارید و این موجود زنده بخش مهم از کسبوکار و درآمد شما را شامل میشود لازم است تا در مورد حضور بهموقع دامپزشک در مورد دامهای بیمار و برنامه منظم برای واکسیناسیون ، برنامهریزی و تعیین بودجه کنید. شاید در ابتدای مطالعه طرح توجیهی گاوداری شیری،بر این باور باشید که با خرید دارو و معالجه خودسرانه دام میتوانید دام را درمان کنیم و دیگر نیازی به پیشگیری،واکسیناسیون و یا حضور دامپزشک نیست. و شاید با خود بگویید که این هزینهها،اضافی است و نیازی به این هزینههای مازاد نیست. و از دو بخش هزینههای ثابت و هزینههای متغیر تشکیل میشود.

استفاده از این گاو دو منظوره بوده و علاوه بر شیر برای تولید گوشت هم از آن استفاده میشود. با توجه به ویژگیهای بدنی و نژادی این گاو میتواند گزینه خوبی هم برای تولید شیر و هم برای تولید گوشت باشد. حدود 91 درصد از شیر در دنیا توسط گاو تولید میشود و حتی در ایران هم تولید شیر توسط گاو،بیش از 80 درصد است که همین رقم، لزوم تأسیس یک گاوداری و ارائه طرح توجیهی گاوداری شیری را برای ما ایجاد کرده است. برای این کار نیاز است بعد از تهیه مجوز تأسیس مقدمات کار را شروع کنید تا یک کارشناس برای بازدید مراحل کار شما فرستاده شود.

سم تراشی ، یکی از مراحل مهم پس از اجرای طرح توجیهی پرورش گاو شیری هلشتاین ! سرخ پوستان دشت ها هر قسمت از گاومیش را به طریقی خاص مصرف می کردند؛ مثلاً از زبان برای تهیه برس مو، از جمجمه در مراسم مذهبی، از دم به منزلۀ مگس کش، و از سم ها برای تهیه چسب استفاده می کردند. دامداری ها باید مجهز به لوازم سم پاشی و ضدعفونی و وسائل ایمنی کامل و وسائل آتش نشانی باشند . محل تلف شدن باید فورا ضدعفونی و لاشه در چاه یا کروه لاشه سوز انداخته شود . نصب کوره لاشه سوز در اماکنی که حفر چاه برای فضولات امکان ندارد ضروری است .

گاومیش تا به امروز از فراموش شده ترین دامها در بین حیوانات اهلی است گر چه از زمانهای قدیم اهلی شده اما ویژه گی های آن خیلی کمتر از حیوانات اهلی دیگر مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. در قیمتهای اول گفتیم که شیر ازجمله مواد غذایی اساسی برای تمامی کشورها است و بنابراین تقاضا برای آن روز به روز بیشتر و بیشتر میشود. فاضلاب دامداری ها بهتر است ضدعفونی شده و به زمین زراعی از زیرزمین منتقل شود . حداقل فاصله تاسیسات دامداری جدید با شهرک ها و شهر ها و فاصله دو دامپروری یک کیلومتر می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید